Efektem ataku na stronę może być wstrzyknięcie złośliwego oprogramowania, przez które każdy odwiedzający jest narażony na wirusa. Inną konsekwencją jest dodanie w witrynie automatycznie wygenerowanego SPAM-u. Te i inne problemy mogą spowodować, że stracisz klientów lub zniechęcisz użytkowników do witryny. Zawsze oznacza to jakieś kłopoty. Sprawdź, jak zabezpieczyć swoją stronę, aby uniknąć włamania.
Czym grozi atak hakerski?
Może Ci się wydawać, że Twoja strona jest taka sama jak tysiące innych – po co ktoś miałby się włamywać na tę witrynę? Mało prawdopodobne, że jakiś haker będzie próbował ręcznie przejąć Twój serwis, ale więcej niż prawdopodobne, że zrobi to specjalnie przygotowany do tego robot. Poniżej widzisz przykładowe nieudane próby logowania do systemu WordPress według pluginu Sucuri Security. Wtyczka wykrywa je codziennie.
Prowadzisz stronę opartą na systemie WordPress? Używasz wtyczek i szablonów? Popularność tego CMS-a jest częściowo jego przekleństwem, gdyż to on jest najczęściej celem działań hakerów w sieci. Wykrycie dziury w jednym pluginie umożliwia włamanie się do nawet setek tysięcy stron w krótkim czasie. Dzieje się to ekspresowo.
W grudniu 2021 roku przedstawiciele Wordfence odpowiedzialni za popularną wtyczkę zwiększającą bezpieczeństwo stron opartych na WP informowali, że wykryli wzmożone ataki na 4 pluginy i kilka motywów w 1,6 miliona stron. Był to ogromny wzrost w stosunku do tego, co dzieje się na co dzień. Przeprowadzono je z 16 tys. adresów IP. Atak na te pluginy nie był przypadkowy – okazało się, że są one podatne na konkretny typ działań.
Źródło: Wordfence
Czym grozi atak hakerski? Do konsekwencji należą:
- kradzież danych użytkowników lub klientów;
- przejęcie kontroli nad stroną przez hakerów;
- możliwość wykorzystywania witryny do popełniania przestępstw;
- utrata widoczności przez stronę w wynikach wyszukiwania Google – ze względu na infekcję;
- dodawanie w witrynie bezwartościowych treści, zawierających wyłącznie linki pozycjonerskie. Mogą one być zindeksowane przez Google, a późniejsze pozbycie się ich zajmie nawet miesiące;
- blokada usługi hostingowej – strona nie będzie dostępna;
- rozsyłanie SPAM-u z Twojej domeny – może trafić na czarne listy, przez co w przyszłości pojawi się problem z docieraniem wiadomości wysyłanych z Twoich adresów e-mail do odbiorców;
- konieczność usunięcia złośliwego kodu z plików – może to być bardzo czasochłonne i wymagać skorzystania z pomocy specjalisty;
- niedostępność witryny, co oznacza utratę klientów, użytkowników i straty finansowe.
Atak na stronę internetową może sparaliżować Twój biznes w sieci, dlatego jak najsolidniej zabezpiecz witrynę, aby zminimalizować ryzyko takich sytuacji. Co możesz zrobić?
Jak zabezpieczyć stronę przed atakiem hakera?
Nie istnieje metoda, która wyeliminuje w 100% możliwość włamania na Twoją stronę, ale dzięki pewnym działaniom możesz ograniczyć ryzyko do minimum. Co możesz zrobić? Jak zabezpieczyć stronę przed atakami?
1. Aktualizuj system CMS i wtyczki
Korzystasz ze starego oprogramowania, którego od dawna nieaktualizowano? W takim przypadku ryzyko włamania jest duże. Jeśli dany system nie jest rozwijany, to wybierz inny. Systematycznie aktualizuj oprogramowanie CMS-a. Sprawdź, kiedy i czy pluginy są w najnowszej wersji. Jeśli korzystasz ze starej, a nowe się nie pojawią, to spróbuj zastąpić wtyczkę inną. W systemie WordPress na liście pluginów znajdziesz informację o możliwości ich aktualizacji.
2. Nie używaj prostych haseł
Niestety, ale od wielu lat na liście najpopularniejszych haseł na czele pozostają te same, a w tym 123456. To duży błąd – jeśli takie ustawisz, to robot nie musi szukać dziury w oprogramowaniu. Podejmie kilka prób zalogowania się, używając najpopularniejszych haseł i w wielu przypadkach uzyska dostęp do witryny. Niech loginem nie będzie admin. Wybierz inny, nie tak oczywisty. Zerknij na top10 haseł najczęściej wybieranych przez Polaków – stawiaj na inne.
Źródło: ExpressVPN
3. Loguj się na stronę tylko z bezpiecznej sieci
Tą bezpieczną jest Twoja prywatna sieć. Jeśli korzystasz z Wi-Fi w przeróżnych, niesprawdzonych miejscach, to nie loguj się do panelu administracyjnego strony czy na konto bankowe. Możliwe, że ktoś specjalnie udostępnia za darmo dostęp do sieci, aby przechwycić dane.
4. Nie zapisuj danych w programach FTP
Właściciele stron korzystają najczęściej z kilku popularnych programów do łączenia się z serwerem FTP. To np. darmowy FileZilla. Nie zapisuj w nich danych do logowania. Lepiej korzystaj z szybkiego połączenia bez zapisu. Jeśli Twój komputer jest zainfekowany, to złośliwe oprogramowanie może przechwycać te dane i wykorzystać do włamania.
5. Korzystaj z certyfikatu SSL
Dzięki temu rozwiązaniu dane przesyłane pomiędzy stroną a urządzeniem użytkownika są szyfrowane. Nawet jeśli dojdzie do ich przejęcia, to haker i tak nie uzyska dostępu do danych osobowych czy innych. Strona z certyfikatem SSL ma początek adresu zaczynający się od https:// zamiast http://. Przeglądarka Chrome wyświetla w przypadku witryn bez szyfrowanego połączenia komunikat, że strona jest niezabezpieczona. To negatywnie wpływa na konwersję i odwiedziny w serwisie.
6. Wprowadź dwuczynnikowe uwierzytelnianie
Taką możliwość daje coraz więcej hostingów. Dzięki temu, żeby się zalogować, nie wystarczy podać danych do logowania. Dodatkowe zabezpieczenie może polegać na konieczności przepisania hasła wysłanego SMS-em. Oznacza to, że nikt nie zaloguje się na witrynę, jeśli nie ma dostępu do Twojego telefonu.
7. Nie zapisuj haseł w przeglądarce
Ich zapisywanie jest bardzo wygodne. Nie musisz pamiętać loginów i haseł do poszczególnych serwisów, ale istnieje ryzyko, że wszystkie te dane dostępowe zostaną przechwycone przez hakerów. Jeśli musisz mieć je zapisane w pamięci urządzenia, to skorzystaj z odpowiednich programów do zarządzania nimi. Przykładem jest Keeper do systemu Windows.
8. Korzystaj ze sprawdzonych hostingów
Nie stawiaj na przypadkowe usługi. W Polsce hostingi korzystają z rozwiązań, dzięki którym ryzyko włamania przez błędy na serwerze jest niewielkie, natomiast takie sytuacje się zdarzały. Prześledź opinie o danej usłudze z ostatnich miesięcy i sprawdź, czy użytkownicy narzekali na tę kwestię. Mające solidne zabezpieczenie, strony internetowe niemal na pewno nie zostaną zhakowane przez błędy serwera, o ile wybierzesz sprawdzoną usługę.
Jak uniknąć ataku hakera? Aktualizuj wszystko, co związane ze stroną. Korzystaj z bezpiecznych usług, nie zapisuj haseł w aplikacjach, z których mogą być wykradzione. Tak ograniczysz ryzyko wystąpienia problemów.