Tworzenie strony internetowej z darmowym CMS. 3 najlepsze systemy

Poznaj zalety i wady darmowych CMSów

1

Myśląc o tworzeniu strony internetowej, jednym z głównych dylematów jest wybór odpowiedniego systemu, na którym strona ma się opierać. W ostatnich latach bardzo popularnymi rozwiązaniami są darmowe CMS-y. Poznaj ich główne zalety i wady, a także trzy najpopularniejsze systemy zarządzania treścią.

Co to jest CMS?

CMS (ang. Content Management System), czyli system zarządzania treścią, to oprogramowanie, które umożliwia szybkie i intuicyjne dodawanie, edytowanie czy usuwanie treści w ramach strony internetowej. Dzięki prostym interfejsom CMS umożliwia zarządzanie contentem osobom, które nie posiadają wiedzy programistycznej. Można wyróżnić kilka rodzajów CMS-ów, w tym:

  • Open Source – czyli CMS oparty o darmową licencję. Dzięki niemu można tworzyć dowolne strony internetowe, nie płacąc za wykorzystanie systemu do swoich działań.
  • SaaS (ang. Software as a Service) – rozwiązanie, w ramach którego wykupuje się dostęp do CMS-a u jego twórcy. Rozliczenie odbywa się najczęściej na zasadzie opłaty abonamentowej.
  • Rozwiązanie dedykowane – CMS stworzony na specjalne życzenie Klienta ze spersonalizowanymi funkcjonalnościami.

Dzisiaj skupimy się na darmowych systemach CMS, czyli na tych działających w modelu Open Source.

Jak każde rozwiązanie webowe darmowy system CMS ma zarówno wady, jak i zalety. Oto kilka z nich.

Darmowy system CMS – zalety

Brak opłat licencyjnych

System CMS typu Open Source, w przeciwieństwie do modelu SaaS, umożliwia bezpłatne tworzenie stron www, jeżeli chodzi o dostęp do funkcjonalności systemu oraz jego wykorzystanie do celów komercyjnych. Jest to niepodważalną zaletą tego typu rozwiązań, ponieważ właściciel strony nigdy nie będzie zmuszony do płacenia za dostęp do technologii.

Dostęp do kodu źródłowego

Darmowy CMS dla firm oferuje dostęp do back-endu systemu, dzięki czemu możliwe jest wprowadzanie licznych zmian zarówno w wyglądzie tworzonej strony, jak i w kwestii rozwoju jej funkcjonalności.

Dostępność funkcjonalności

Tworzenie stron www z CMS to również gwarancja dostępu do bardzo szerokiej gamy funkcjonalności. Większość takich systemów oprócz tego, co oferuje w swoim rdzeniu, zapewnia także możliwość rozwoju o dodatkowe rozszerzenia – darmowe lub płatne. Dzięki temu darmowy CMS można konfigurować i modyfikować w zależności od potrzeb.

Możliwości rozwoju

Dzięki dużym możliwością modyfikacji oraz dostępowi do kodu źródłowego darmowy system CMS pozwala nie tylko na tworzenie własnej strony internetowej, ale także na jej późniejszy rozwój zależny od potrzeb biznesu.

Darmowy system CMS – wady

Koszt stworzenia strony

Tworzenie stron www z CMS na licencji Open Source wymaga od właścicieli stron inwestycji w odpowiednie zbudowanie strony i konfigurację funkcjonalności. Jeżeli nie masz wystarczających umiejętności programistycznych, stworzenie strony internetowej powinieneś powierzyć specjalistom – freelancerowi czy profesjonalnej agencji. W koszty należy wliczyć również takie kwestie jak opłata dla hostingodawcy.

Wsparcie techniczne

Strony zbudowane na darmowym systemie CMS wymagają wsparcia technicznego, aby zapewnić im płynność działania oraz przede wszystkim bezpieczeństwo. Podobnie jak poprzednim przypadku i tutaj wymagane są umiejętności techniczne bądź inwestycja w support dla strony internetowej.

darmowy cms - wordpress

Strony internetowe z najpopularniejszym CMS – WordPress

O WordPressie słyszał prawdopodobnie każdy, kto zastanawiał się nad tym, w czym tworzyć strony internetowe. Jest to najpopularniejszy darmowy system CMS, na którym stworzonych jest najwięcej stron www na świecie. Co stoi za fenomenem WordPressa? Przede wszystkim łatwość obsługi – w porównaniu do innych CMS-ów jest on prosty w instalacji oraz obsłudze nawet dla osób z niewielką wiedzą programistyczną, a także zapewnia łatwą instalację dodatkowych rozszerzeń. Z drugiej strony bardzo duża popularność WordPressa powoduje, że jest on podatny na ataki hakerskie – to CMS, na którym przeprowadzanych jest najwięcej prób takich działań.

Pomimo że tworzenie stron www z CMS WordPress nie należy do zadań niezwykle trudnych, to postawienie na ten system zarządzania treścią nie jest najlepszą opcją dla wszystkich przedsiębiorców. WordPress to dobry wybór dla osób, które chcą stworzyć małą stronę lub sklep internetowy niewielkich rozmiarów i nie zależy im na skalowaniu biznesu w przyszłości. Ten darmowy CMS to także świetna propozycja dla blogerów.

strona www z joomla cms

Darmowe strony www z CMS Joomla

Joomla to system zarządzania treścią, który od ponad 15 lat umożliwia bezpłatne tworzenie stron www. Popularnością zdecydowanie odstaje od WordPressa, jednakże pod kątem funkcjonalności jest bardzo ciekawym systemem. Wyróżnikiem Joomli zdecydowanie jest duża elastyczność pod kątem budowy i personalizacji stron internetowych. Joomla zapewnia także wysoki poziom bezpieczeństwa oraz szerokie możliwości edycji treści. W porównaniu do WordPressa, Joomla jest systemem bardziej zaawansowanym i wymaga nieco większych umiejętności technicznych. Ponadto, nie posiada aż tak rozbudowanego zaplecza gotowych rozszerzeń, jak WordPress.

Joomla okaże się dobrym darmowym CMS-em dla firm małej i średniej wielkości, którym zależy na większej elastyczności niż w przypadku WordPressa oraz lepszym poziomie bezpieczeństwa.

strony z drupal cms

Bezpłatne tworzenie strony www w Drupal CMS

Podobnie jak Joomla, Drupal nie jest tak popularnym CMS-em umożliwiającym tworzenie własnej strony internetowej, jak WordPress. Jednakże, pod wieloma względami przewyższa swojego konkurenta. Drupal jest powszechnie znany z wysokiej odporności na ataki hakerskie, a co za tym idzie, ze swojego ponadprzeciętnego bezpieczeństwa. Jest systemem bardzo elastycznym i skalowalnym, dzięki czemu pozwala tworzyć strony www różnej wielkości. Postawiony na jakościowym serwerze zapewnia wysoką wydajność nawet przy bardzo dużym ruchu.

Drupal to najbardziej zaawansowany z omawianych CMS-ów. Z tego powodu wymaga dużych umiejętności programistycznych zarówno na etapie instalacji, wdrożenia strony, jak i późniejszej obsługi. Zdecydowanie nie jest to darmowy system CMS dla wszystkich – właściciele mały stron i sklepów nie będą w stanie w pełni wykorzystać jego potencjału. Natomiast dla dużych firm, myślących o rozbudowanej strukturze strony oraz wysokich możliwościach konfiguracji, okaże się strzałem w dziesiątkę.

Który CMS wybrać?

W czym tworzyć strony internetowe? Wybrać WordPressa, Joomle, a może Drupala? Każdy z omawianych darmowych systemów CMS ma potencjalnym użytkownikom wiele do zaoferowania. Jednakże każdy z nich odpowiada na potrzeby innego typu biznesów. WordPress to dobre rozwiązanie dla małych firm lub tych, które chcą mieć jedynie stronę-wizytówkę w internecie. Joomla sprawdzi się w przypadku stron dla firm małej i średniej wielkości, którym zależy na elastycznym podejściu do realizacji. Natomiast Drupal to darmowy CMS dla firm dużej wielkości ze sporymi wymaganiami dotyczącymi tworzonego projektu. Właśnie dlatego każdy z CMS-ów okaże się idealnym rozwiązaniem dla innej realizacji.

Oceń tekst

Kliknij na gwiazdkę by dodać ocene!

Średnia ocena 5 / 5. Ilość ocen. 1

Dotychczas nikt nie zagłosował. Bądź pierwszy!

1 komentarz
  1. Mexxy napisał

    No tak, Drupal jest jednym z najbardziej skalowalnych CMSów dla stron internetowych. Podobnie jak Magento dla sklepu internetowego. Problem w tym, że w obu przypadkach musimy mieć solidnych programistów do pomocy. Bo nie są to łatwe CMSy do stworzenia strony i zarządzania nią.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, aby dowiedzieć się więcej. Akceptuj Więcej informacji