Technologie i języki programowania do tworzenia stron internetowych

1

Istnieją różne techniki tworzenia stron www. W zależności od tego, na którą się zdecydujesz, będziesz potrzebował odmiennych technologii do postawienia strony. Dzisiaj przyjrzymy się najpopularniejszych technologiom i językom programowania, które stanowią podstawę pisania stron www.

HTML 5

Jest to nowa wersja języka HTML zbudowana na podstawie poprzedników – HTML4 i XHTML1. HTML5 pozwala tworzyć dynamiczne strony internetowe, platformy e-commerce oraz aplikacje, a także prezentować ich zawartość w atrakcyjny sposób użytkownikom. W piątej wersji HTMLa można znaleźć m.in. nowe elementy tj. <section> <header> <footer> <article> czy <nav>. Ponadto, dzięki tagom <video> i <audio> można łatwo osadzać i zarządzać plikami multimedialnymi oraz odtwarzać je z poziomu wyszukiwarki. W porównaniu do poprzedników HTML5 zapewnia także szybsze działanie strony, większy zakres wykorzystania stylów CSS3 czy tworzenie animacji dzięki elementowi <canvas>.

język html

PHP

PHP jest skryptowym językiem wykorzystywanym po stronie serwera do tworzenia stron, sklepów internetowych i aplikacji. Od piątej wersji PHP wykorzystuje model programowania obiektowego. Oba języki – PHP i HTML umożliwiają tworzenie dynamicznych stron www. Ponadto zastosowanie PHP gwarantuje m.in. dużą liczbę dostępnych bibliotek, przystępną do nauczenia składnię czy wsparcie rozbudowanej społeczności developerskiej. Sposobów tworzenia stron www w oparciu o PHP jest całe mnóstwo, a to za sprawą wykorzystania języka w powszechnie znanych CMS-ach tj. WordPress, Drupal czy PrestaShop, które dostępne są w licencji Open Source.

CSS3

CSS, czyli kaskadowe arkusze stylów, to język, który umożliwia wyświetlanie strony internetowej w określony sposób jej użytkownikom. W CSS tworzone są style, dzięki którym strona ma określoną szatę graficzną, kolorystykę itd. CSS3 świetnie współpracuje z HTML5 – są to technologie do tworzenia stron internetowych różnej wielkości, które wykorzystują nawet bardzo dużą liczbę dynamicznych efektów. W porównaniu do CSS2, w trzeciej wersji języka poszczególne elementy zostały podzielone na moduły, które można rozwijać niezależnie od siebie. CSS3 wprowadziło wiele nowych modułów dotyczących np. typów mediów (media queries), selektorów (selectors), kolorów (colors) czy tła m.in. border-box, padding-box czy content-box.

styl css

MySQL

Technologie wykorzystywane do tworzenia stron internetowych obejmują również systemy zarządzania relacyjnymi bazami danych. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań tego typu jest MySQL. Jest on dostępny dla wszystkich powszechnie znanych systemów m.in. Windows, Linux czy MacOS. Cechuje go bardzo dobra wydajność oraz wysokie bezpieczeństwo. MySQL dostępny jest na licencji Open Source, dzięki czemu korzystają z niego CMS-y tj. Drupal czy platformy sklepowe jak Magento.

JavaScript

Jest to skryptowy język programowania stworzony w latach 90. XX wieku przez firmę Netscape. JavaScript wykorzystywany jest do wdrażania na stronach internetowych zaawansowanych, dynamicznych elementów, animacji czy efektów. Dzięki zastosowaniu JavaScript strona może wyświetlać nie tylko statyczną zawartość, ale również dynamiczne elementy – mapy, grafiki, video, formularze. JavaScript bardzo dobrze współpracuje ze wspomnianymi wyżej HTML i CSS. Pozwala nadać dynamiczne efekty zawartości wprowadzonej w HTML i ostylowanej w CSS. Połączenie tych trzech języków programowania pozwala tworzyć bardzo intuicyjne i efektowne strony internetowe. W JavaScript można również budować niezależne aplikacje internetowe oparte o znane frameworki i biblioteki JS, takie jak Angular, React, Vue czy Ember.

kod javascript

Flash

Techniki tworzenia stron www obejmują również bardziej artystyczne podejście do web developmentu. A to zapewniania Flash – technologia do tworzenia zaawansowanych animacji na zasadzie klatek kluczowych. Od piątej wersji Flasha możliwe jest wdrożenie animacji do języka programowania ActionScript, który umożliwia obsługę zdarzeń. Strony stworzone za pomocą Flasha są bardzo efektowne, przepełnione animacjami czy interaktywnymi elementami. A to wszystko dzięki wykorzystaniu grafiki wektorowej. Niestety, nie wszystkie elementy stron zbudowanych we Flashu są domyślnie obsługiwane przez przeglądarki internetowe, często potrzebna jest instalacja niezbędnych pluginów. Ponadto, strony te są trudne do crawlowania przez boty Google, a co za tym idzie, do pozycjonowania. Dlatego pisanie stron www we Flashu nie jest zalecane, gdy poważnie myślisz o SEO.

Ajax

Jest techniką umożliwiającą asynchroniczne ładowanie danych. W praktyce oznacza to, że w przy interakcji użytkownika z serwerem nie jest konieczne przeładowanie całego dokumentu, jak ma to miejsce przy tradycyjnych technikach. Takie rozwiązanie znacznie zwiększa interaktywność strony czy aplikacji. AJAX łączy w sobie kilka elementów – XMLHttpRequest odpowiadający za asynchroniczne przesyłanie danych, HTML i CSS tworzące interfejs użytkownika, DOM obsługujący interakcje i elementy dynamiczne oraz JavaScript, który łączy wszystkie elementy w spójną całość.

XML

XML nie jest typowym językiem programowania. To język znaczników, który pozwala prezentować zróżnicowane dane w klarowany sposób. Jego wykorzystanie nie jest zależne od platformy, dzięki czemu dane w XML można swobodnie przesyłać między systemami. Na podstawie XML powstał m.in. XHTML – następca klasycznego HTMLa. Organizacja W3C, określająca najlepsze standardy i technologie tworzenia witryn, oficjalne rekomenduje wykorzystanie XML.

Bootstrap

Bootstrap to framework do tworzenia stron internetowych – szczególnie ich wizualnej części. Korzysta on z gotowych elementów HTML i CSS, a także JavaScript. Jako biblioteka CSS, Bootstrap odpowiada za stylowanie poszczególnych elementów na stronach internetowych – treści, grafik, buttonów itd. Jest jednym z najpopularniejszych rozwiązań w swojej kategorii. Nad jego rozwojem stale pracuje zespół Twittera.

Vue.js

Vue to zyskująca na popularności biblioteka JavaScript. Jako nowoczesna technologia tworzenia stron www Vue zapewnia możliwość wdrażania dynamicznych i interaktywnych elementów. Vue cechuje się prostotą, lekkością, wydajnością i niskim progiem wejścia dla programistów. Biblioteka pozwala tworzyć również niezależne aplikacje webowe oparte o Model-view-viewmodel (MVVM).

Vue.JS

Laravel

Framework do tworzenia stron internetowych wykorzystujący PHP. Działa na zasadzie MVC – Model View Controller. Laravel przebojem wdarł się w grono popularnych frameworków m.in. dzięki wbudowanemu systemowi autentykacji, własnemu systemowi szablonów Blade czy prostej strukturze. Laravel świetnie sprawdzi się przy budowie prostych aplikacji webowych, jak i dedykowanych systemów o nieskomplikowanej, transparentnej strukturze.

Sposoby tworzenia stron internetowych

To jedynie namiastka technologii, w których można zbudować wydajne strony www różnej wielkości. Pisanie stron www jeszcze nigdy nie było tak łatwe, kiedy do wyboru jest mnóstwo technologii i technik, które odpowiadają na potrzeby różnych rozwiązań. Sam możesz zdecydować, która z nich najbardziej pasuje do wymagań Twojego projektu.

Oceń tekst

Kliknij na gwiazdkę by dodać ocene!

Średnia ocena 4.4 / 5. Ilość ocen. 5

Dotychczas nikt nie zagłosował. Bądź pierwszy!

1 komentarz
  1. Cristof napisał

    Niestety. Technologie tworzenia stron internetowych poszły tak daleko, że trzeba być specjalistą w określonej dziedzinie. W mojej ocenie albo specjalizacja we frontendzie, albo backendzie.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, aby dowiedzieć się więcej. Akceptuj Więcej informacji