Błąd HTTP 503 – co oznacza i jak go naprawić?

0

Zapewne niejeden raz podczas szukania informacji w internecie lub próby przejścia na konkretną stronę internetową zdarzyło Ci się natrafić na komunikat „błąd 503 service unavailable”. Dowiedz się, co oznacza powyższy błąd, jakie mogą być jego potencjalne przyczyny oraz poznaj sposoby na rozwiązanie problemu z niedostępnością strony zarówno z perspektywy administratora, jak i użytkownika.

Błąd HTTP 503 – co oznacza?

Błąd 503 to jeden z kodów odpowiedzi HTTP. Jego pojawienie się na stronie oznacza, że serwer tymczasowo nie może obsłużyć żądania użytkownika. W skrócie niemożność odwiedzenia strony www nie jest spowodowana przez trwałą usterkę serwera, a przez jego chwilową niedostępność.

Przyczyn pojawienia się 503 error http może być wiele. Najczęściej mają one związek z przeciążeniem serwera, ponieważ jednocześnie obsługuje on zbyt wiele żądań. Niejednokrotnie jest to powiązane ze wzmożonym ruchem na stronie, np. podczas wyprzedaży czy intensywnych kampanii promocyjnych. Błąd http 503 może także występować w związku z pracami, które aktualnie prowadzone są na serwerze. Jednak pomimo tego, że komunikat ten dotyczy chwilowej niedostępności usługi, nie można go bagatelizować, ponieważ sytuacja ta może się powtarzać. A nie ma dla biznesu internetowego gorszej sytuacji niż brak dostępu do strony dla potencjalnych klientów, którzy prawdopodobnie, zamiast czekać na powrót usługi, pójdą do konkurencji.

HTTP Error 503 – komunikaty

Informacja o błędzie 503 wyświetla się bezpośrednio w oknie przeglądarki, czyli tam, gdzie powinna być widoczna zawartość podstrony, którą chce odwiedzić użytkownik.

HTTP error 503

Źródło: https://webhostingmedia.net/error-503-service-unavailable-wordpress/

Sam komunikat o błędzie może pojawiać się w różnych wersjach. Do najczęstszych należą:

  • 503 Error,
  • 503 Service Unavailable,
  • 503 Service Temporarily Unavailable,
  • Service Unavailable – DNS Failure,
  • Error 503 Service Unavailable,
  • Error 503 Backend fetch failed,
  • HTTP 503,
  • HTTP Error 503,
  • HTTP Server Error 503,
  • HTTP Error 503 The service is unavailable.

Błąd serwera 503 – jak naprawić?

Nie ma jednej recepty na rozwiązanie problemu z 503 erorr http. Dlatego poniżej przedstawiamy kilka możliwych sposobów na jego naprawienie lub uniknięcie pojawiania się komunikatu na stronie.

Zrestartuj serwer

Najprostsza metoda, od której należy rozpocząć poszukiwania źródła problemu. Restart pozwoli usunąć przeciążenie serwera, które mogło wystąpić, a tym samym umożliwi szybkie rozwiązanie problemu. Pamiętaj, że hostując stronę na kilku serwerach, musisz uruchomić ponownie każdy z nich, aby metoda okazała się skuteczna.

Przeanalizuj ruch na stronie

Przyczyn 503 erorr http można szukać również w danych analitycznych dotyczących ruchu na stronie. Jest to szczególnie uzasadnione, gdy prowadzisz intensywne kampanie marketingowe lub jesteś w szczycie sezonu, np. podczas Black Friday. Jeżeli występowanie błędu 503 miało miejsce w dniach, w których Twoja strona przeżywała największe oblężenie, powinieneś pomyśleć o zmianie hostingu na bardziej wydajny, aby uniknąć podobnych sytuacji w przyszłości.

Sprawdź kalendarz prac konserwacyjnych

Błąd http 503 często powiązany jest z pracami konserwacyjnymi, które są aktualnie prowadzone na serwerze. Warto, aby administrator strony sprawdził, na jakie dni i godziny hostingodawca zaplanował automatyczne prace konserwacyjne. Dzięki temu będziesz wiedział, kiedy możesz spodziewać się występowania problemów z dostępnością strony. Taka informacja pozwoli Ci także zmienić harmonogram plan konserwacyjnych po konsultacji z dostawcą usług serwerowych.

Przeszukaj logi serwera

Logi serwera mogą dostarczyć Ci ważnych informacji dotyczących m.in. tego, kto miał dostęp do strony, w jakich godzinach i jakie prace wykonywał. Analiza logów pozwoli wykryć uchybienia od normy i poznać możliwe przyczyny występowania 503 errors. Często zdarza się, że to właśnie wcześniej wprowadzone zmiany spowodowały błędy, które wywołują problemy z dostępnością strony.

Zweryfikuj zabezpieczenia

Dobrze skonfigurowane zabezpieczenia chronią Twoją stronę m.in. przed atakami typu DDoS. Jednak zdarza się, że błędy podczas procesu konfiguracji powodują, że niektóre żądania do serwera traktowane są jako potencjalnie niebezpieczne i są blokowane, wywołując pokazywanie się komunikatu „błąd 503 serwer niedostępny” lub podobnego. Sprawdź zabezpieczenia, aby upewnić się, że to nie one powodują problemy z dostępnością strony.

Poszukaj błędów w kodzie

Jeżeli powyższe metody nie przyniosły oczekiwanego rezultatu, warto zajrzeć bezpośrednio w kod strony. Czasami bugi w kodzie mogą powodować problemy z obsługą żądań do serwera, a co za tym idzie, wywołują one pojawianie się błędu 503.

Błąd 503 – jak naprawić błąd HTTP po stronie użytkownika?

Wcielmy się na chwilę w rolę użytkownika. W jaki sposób osoba próbująca odwiedzić Twoją stronę może rozwiązać problem z http error 503? Jest na to kilka sposobów.

Odśwież stronę

Błąd 503 service unavailable niejednokrotnie wyświetla się jedynie przez chwilę, ponieważ problem z obsługą żądania może zostać rozwiązany w ciągu kilku sekund lub minut. Dlatego ważne jest, aby spróbować odświeżyć stronę, na której wyświetla się komunikat np. po minucie od pierwszej próby. Możliwe, że do tej pory administrator strony zdąży uporać się z problemem.

Zrestartuj urządzenie

Przemyśl ponowne uruchomienie telefonu, laptopa czy komputera szczególnie w przypadku, gdy na stronie, którą chcesz odwiedzić, wyświetla się komunikat: „Service Unavailable – DNS Failure”. Dlaczego? Ponieważ problemy z dostępem do strony mogą być związane z niepoprawną konfiguracją DNS. Restart urządzenia powinien przynieść oczekiwany rezultat.

Sprawdź dostępność dla innych użytkowników

Gdy wyświetla Ci się błąd 503 serwer niedostępny, warto sprawdzić, czy problem dotyczy tylko Twojego żądania do serwera, czy jest to ogólna awaria. Możesz to zweryfikować poprzez narzędzia takie jak isitdownrightnow.com. Wystarczy, że wpiszesz adres URL strony, która zwróciła błąd 503 w narzędziu, a wygenerowany raport dostarczy Ci informacji, czy strona jest niedostępna dla wszystkich użytkowników. Dzięki temu upewnisz się, że błąd 503 nie występuje z Twojej winy, a leży on po stronie serwera, którą musi zająć się administrator.

Weryfikacja błędu 503

Źródło: isitdownrightnow.com

Błąd HTTP 503 – podsumowanie

Błąd 503 jest częstym komunikatem, który wyświetla się użytkownikom, jednak nie możesz przejść obok niego obojętnie, jeżeli dotyczy on Twojej strony. Regularnie pojawiająca się informacja negatywnie wpływa m.in. na współczynnik konwersji, ponieważ użytkownicy, którzy chcą dostać się na stronę, nie mają takiej możliwości. Ponadto, pojawiające się 503 errors mogą przyczyniać się do spadku zaufania użytkowników do Twojej strony. Dlatego chcąc budować silną markę na rynku, musisz zadbać o to, aby problemy z dostępnością strony www były rzadkością. Jednakże jeżeli pojawią się one, skorzystaj z opisanych przez nas w artykule procedur, aby wiedzieć jak szybko i przede wszystkim skutecznie reagować.

Oceń tekst

Kliknij na gwiazdkę by dodać ocene!

Średnia ocena 5 / 5. Ilość ocen. 1

Dotychczas nikt nie zagłosował. Bądź pierwszy!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, aby dowiedzieć się więcej. Akceptuj Więcej informacji