Potrzebujesz fotografii na blog, do prezentacji lub innych zastosowań? Niemal na pewno znajdziesz zdjęcia, które zadowolą Cię jakością, bez konieczności płacenia za nie. Co więcej, mogą być wykorzystane nie tylko do użytku osobistego, ale również komercyjnego. Wszystko dzięki licencji Creative Commons. Sprawdź, gdzie znajdziesz darmowe zdjęcia.
Gdzie szukać darmowych zdjęć bez praw autorskich?
Znalezienie odpowiedniej grafiki w sieci jest proste. Wystarczy, że skorzystasz z wyszukiwarki Google Grafika, a w kilka chwil odkryjesz mnóstwo zdjęć związanych z interesującą Cię frazą. Problem tkwi jednak w prawach autorskich. Wprawdzie możesz wybrać opcję filtrowania tak, aby Google wyświetlało wyłącznie zdjęcia na licencji Creative Commons. Jednak nie każdy o tym wie i rozumie, co to oznacza.
Grafika do kogoś należy i nie możesz tak po prostu użyć jej na swojej stronie czy w różnych materiałach. Wykorzystanie zdjęć jest dozwolone, jeśli nie są objęte prawami autorskimi lub prawa te wygasły. Poza tym w sieci znajdziesz mnóstwo grafik z otwartą licencją, z których możesz korzystać bezpłatnie (również komercyjnie) na określonych zasadach.
Zdjęcia bez praw autorskich znajdziesz w bankach grafik stockowych, takich jak: Pixabay, Unsplash czy Freepik. W tych serwisach uzyskasz informacje, na jakich zasadach możesz używać grafik. Nigdy nie korzystaj ze zdjęć znalezionych w sieci, jeśli nie wiesz, czy są chronione prawami autorskimi.
Poniżej znajduje się informacja, na jakich zasadach możesz korzystać ze zdjęć zamieszczonych na stronie unsplash.com. Dostępne są do pobrania za darmo, zarówno do celów komercyjnych, jak i niekomercyjnych. Nie musisz prosić o pozwolenie na korzystanie z nich.
Jakie są różnice między zdjęciami darmowymi a objętymi prawami autorskimi?
Zasady legalnego korzystania z danej grafiki zależą od licencji. All Rights Reserved oznacza wszystkie prawa zastrzeżone. Nie możesz wykorzystywać ani rozpowszechniać danego zdjęcia. Jeżeli chcesz wykorzystać te materiały, skontaktuj się z autorem. Być może zgodzi się na użycie jego prac za określoną opłatą.
W przypadku darmowych zdjęć możesz z nich korzystać bezpłatnie, ale na określonych warunkach. Wszystko zależy od rodzaju licencji Creative Commons. Twórca może się godzić na każde wykorzystanie jego grafiki lub oczekiwać podania swoich danych tam, gdzie zostanie użyta.
Korzystaj ze zdjęć, które dają możliwość łatwego ustalenia typu licencji. Niekoniecznie dobrym źródłem są np. serwisy społecznościowe. Natomiast popularne darmowe stocki zawsze zawierają dokładny opis zasad korzystania. Taką grafikę znajdziesz również w bazach narzędzi do obróbki grafiki, takich jak Canva.
Czym są licencje Creative Commons i jak ich używać?
W przypadku Creative Commons autor określa, w jakim zakresie jego zdjęcia mogą być udostępniane, kopiowane czy modyfikowane. Istnieje kilka typów, z których każdy oznacza inne zasady korzystania. Na poniższej grafice znajdziesz ściągawkę, objaśniającą poszczególne oznaczenia:
- CC BY – oznacz autora,
- CC NC – wykorzystuj tylko w celach niekomercyjnych,
- CC SA – masz zgodę na modyfikację grafiki, ale efekt musi mieć tę samą licencję,
- CC ND – nie modyfikuj utworu.
Najbardziej oczekiwaną z punktu widzenia swobodnego korzystania jest licencja Public Domain, czyli CC0. W tym przypadku zdjęcia możesz wykorzystywać zarówno do celów komercyjnych, jak i prywatnych, modyfikować je i rozpowszechniać. Tak oznaczona grafika, została uwolniona do domeny publicznej i nie podlega już żadnym ograniczeniom prawa autorskiego.
Jakie są najpopularniejsze strony z darmowymi obrazami?
W sieci znajdziesz mnóstwo witryn, które dają Ci dostęp do bezpłatnych zdjęć. Różnią się głównie wielkością bazy i dostępnością w różnych językach. Przeważnie zapewniają darmową grafikę, ale jednocześnie oferują też zdjęcia odpłatnie. Sprawdź serwisy, które udostępniają materiały w mechanizmie Creative Commons.
Pixabay
Prawdopodobnie najpopularniejszy serwis tego typu. W jego bazie znajduje się ponad 5 mln zdjęć, filmów, plików dźwiękowych, ilustracji, wektorów i GIF-ów. Możesz przeszukiwać tę bazę zdjęć po zapytaniach w języku polskim, ale również w kilkunastu innych. Bezpłatnie pobierzesz grafikę w różnej rozdzielności. W opisie każdego pliku znajdziesz szczegóły, łącznie ze statystykami pobrań czy też nazwą urządzenia, którym wykonano dane zdjęcie. Grafikę możesz pobierać bez logowania.
Unsplash
Z danych unsplash.com wynika, że w bazie strony znajduje się ponad 6 mln plików. Witryna jest dostępna w ośmiu językach, ale nie ma wśród nich polskiego. Natomiast wyszukiwarka dobrze sobie radzi z zapytaniami po polsku – również zawierającymi polskie znaki diakrytyczne. Daje bardzo duży wybór zdjęć. Możesz pobierać pliki graficzne w różnej rozdzielczości bez logowania.
Pexels
Kolejny serwis ze zdjęciami do użytku komercyjnego, w tym przypadku dostępny w kilkunastu językach, również po polsku. Tak jak poprzednicy umożliwia pobranie grafiki w różnej rozdzielności bez logowania. Ciekawostką jest możliwość użycia tego zdjęcia w projektach w narzędziu Canva – wystarczy jedno kliknięcie. Pexel również wyświetla szczegółowe informacje na temat poszczególnych plików.
Freepik
W tej bazie poza zdjęciami znajdziesz również filmy, wektory, pliki PSD czy ikony. Na pewno uwagę zwraca możliwość precyzyjnego określenia, jakiej grafiki szukasz. Czy mają się na niej znajdować ludzie? Orientacja ma być pionowa, pozioma? Jaki interesuje Cię styl zdjęcia?
Platforma istnieje od 2010 roku i jest dostępna po polsku. Wśród informacji o danym zdjęciu znajdziesz od razu możliwość przekierowania do narzędzia, które umożliwia jego edycję. Serwis zapewnia setki zdjęć. Do tego dochodzą inne pliki. Uwaga: z wielu możesz korzystać za darmo, ale wymagane jest przypisanie autorstwa.
Foodiesfeed
Jak sama nazwa wskazuje, w tym banku gromadzone są zdjęcia jedzenia. Możesz z nich korzystać w celach komercyjnych. To na pewno cenne źródło, jeśli prowadzisz restaurację lub stronę z przepisami. Zdjęcia wyglądają naprawdę bardzo atrakcyjnie. Możesz je pobrać bez logowania, przy czym nie masz wyboru, jakiej mają być jakości.
Pickupimage
Kolejna tematyczna baza zdjęć. Tym razem prezentujących przyrodę i podróże. Strona jest dostępna w kilku językach, ale nie ma wśród nich polskiego. Potraktuj ją jako uzupełnienie dla plików z innych baz, gdyż wybór dla poszczególnych zapytań nie jest duży. Poza tym pobranie darmowego zdjęcia wymaga zalogowania. Strona oferuje również narzędzie do edycji zdjęć.
Gratisography.com
Prosty serwis, w którym pobierzesz bezpłatnie zdjęcia do dowolnego wykorzystania, pliki o różnej tematyce. Nie masz do wyboru różnej rozdzielczości. Po prostu klikasz link i rozpoczyna się pobieranie. Baza nie jest dostępna po polsku i nie radzi sobie z zapytaniami, które zawierają polskie znaki diakrytyczne. Tę witrynę również potraktuj jako uzupełnienie dla poszukiwań w większych serwisach.
Pixnio
Ta strona dostępna jest w ponad 20 językach, a w tym po polsku. Bardzo dobrze radzi sobie z zapytaniami w naszym języku i daje duży wybór wyników. Możesz pobrać plik w różnej rozdzielczości. Uzyskujesz wgląd w szczegółowe informacje dotyczące obrazka, łącznie z danymi o sprzęcie użytym do zrobienia tego zdjęcia. Duży plus za jasne opisanie i oznaczenie licencji – nie musisz ich poszukiwać.
Libreshot.com
Ten serwis jest nietypowy w stosunku do poprzednich, gdyż znajdują się w nim zdjęcia wyłącznie jednego autora. To fotografie wysokiej rozdzielczości, o różnym zakresie tematycznym. Autorem zdjęć jest Martin Vorel, który, jak zaznacza – kocha fotografię. Pliki możesz pobierać bez żadnych zobowiązań, chociaż oczywiście twórca będzie wdzięczny za ich podpisanie lub umieszczenie odnośnika do jego serwisu.
Jak legalnie korzystać z darmowych zdjęć i nie naruszyć praw autorskich?
Przede wszystkim nigdy nie używaj żadnych plików graficznych z nieznanego źródła, kiedy nie masz możliwości sprawdzenia, czy twórca zdjęcia w ogóle godzi się na jego używanie. Sięgaj wyłącznie do sprawdzonych stocków, gdzie przy każdym pliku masz precyzyjnie opisane zasady korzystania. Nie używaj materiałów znalezionych w serwisach społecznościowych i pobranych z różnych stron, które w ogóle nie informują o możliwości wykorzystania tych plików. Zawsze sprawdzaj szczegóły dotyczące danego zdjęcia. Możliwe, że wyświetla się informacja o opcji korzystania za darmo, ale autor może wymagać podania informacji na temat źródła pochodzenia pliku.
Kary za naruszenia praw autorskich mogą być bardzo wysokie. Scott Hargis, fotograf architektury w Kalifornii, wytoczył głośną sprawę firmie Pacifica Senior Living. Strona, która naruszyła prawa autorskie, odmówiła ugody. Chodziło o 43 zdjęcia, a ława przysięgłych oceniła naruszenie za umyślne. Scottowi przyznano 150 tys. dolarów za każde zdjęcie! Możliwe, że to najwyższe odszkodowanie, jakie orzeczono w tego typu sprawie. W Polsce postępowanie dotyczące naruszenia praw autorskich może się ciągnąć latami, a jeśli rzeczywiście doszło do złamania tych praw, sąd orzeknie również pokrycie kosztów postępowania.
Jeżeli nie chcesz narażać się na nieprzyjemności i wysokie koszty sądowe, nie kuś losu. Baza darmowych zdjęć jest tak szeroka, że z całą pewnością znajdziesz materiały, które świetnie wpiszą się w Twój projekt.