Jeśli przeglądasz opinie w Profilach Firm Google, na pewno zdarzyło Ci się trafić na oceny od użytkowników, którzy są tytułowani mianem lokalnych przewodników. Google nazywa ich globalną społecznością odkrywców, którzy nie tylko dodają komentarze, ale także umieszczają zdjęcia, dodają odpowiedzi na pytania, weryfikują dane w Google Maps i nie tylko. Czy Ty również możesz zostać lokalnym przewodnikiem? Jakie warunki musi spełnić internauta, aby zyskać taki tytuł?
Lokalni przewodnicy – kim są?
Google dba, aby opinie w wizytówkach firm były jak najbardziej wiarygodne. Nie jest w stanie zweryfikować w każdym przypadku, czy dany internauta rzeczywiście korzystał z oferty, ale może oznaczać profile, które są bardziej wiarygodne od innych. Nie od razu internauta może stać się lokalnym przewodnikiem. Aby to zrobić, musi najpierw wykonać określone aktywności. Następnie w jego opiniach, pod nazwą użytkownika, znajdzie się informacja, że jest lokalnym przewodnikiem. Bez trudu rozpoznasz komentarze takich osób, bo wyglądają następująco:
Dzięki aktywności lokalnych przewodników możesz łatwiej podejmować decyzje o korzystaniu z określonych usług, wybierać produkty, a także dowiadywać się więcej na temat firm. 97% użytkowników pozyskuje informacje o lokalnych firmach właśnie online. Dlatego tak ważne jest, aby do internautów trafiały wiarygodne informacje. Lokalni przewodnicy mają być ich źródłem. Czy warto uzyskać ten tytuł? Czy wystarczy prowadzić aktywne konto Google, aby zostać lokalnym przewodnikiem?
Czy warto zostać lokalnym przewodnikiem Google? Plusy i minusy
Uczestnictwo w tym programie jest całkowicie bezpłatne. Jako lokalny przewodnik Google jesteś bardziej wiarygodnym użytkownikiem. Zbierasz punkty, otrzymujesz plakietki, masz możliwość uczestniczenia w eventach organizowanych przez Google (teoretycznie), a recenzje są lepiej widoczne. Twoja opinia przydaje się innym użytkownikom, gdyż jest bardziej wiarygodna niż internauty, który dopiero założył konto i wystawił jedną ocenę. Aktywność przynosi korzyści zarówno Tobie, jak i osobom, które czytają opinie w Profilach Firm w Google.
Google umożliwia dołączanie do spotkań organizowanych dla lokalnych przewodników. Jeśli nim jesteś:
- Wejdź na stronę Local Guides Connect i zaloguj się na swoje konto.
- W menu po lewej stronie kliknij Meet-ups, aby sprawdzić, jakie ewentualne spotkania lokalnych przewodników odbędą się w najbliższym czasie w Twojej okolicy.
Wspomniana strona Local Guides Connect to także forum lokalnych przewodników.
Czy uczestnictwo w programie ma jakieś wady? Trudno je dostrzec. W zasadzie każdy może zostać lokalnym przewodnikiem Google. Nie wiąże się to z żadnymi opłatami, przy czym, żeby wejść na określone poziomy, musisz być aktywnym użytkownikiem. Nie oczekuj jednak, że jako lokalny przewodnik Google, będziesz osiągać jakieś zarobki z tego tytułu. Głównie chodzi tutaj o dzielenie się doświadczeniami, pomaganie internautom i dążenie do dostępności wiarygodnych rekomendacji w sieci.
Opinie lokalnych użytkowników są cenne dla Profili Firm w Google, gdyż to jeden z czynników, który wpływa na widoczność wizytówek w Google Maps i trzypaku lokalnych rezultatów w standardowych wynikach wyszukiwania. Z tego względu właścicielom przedsiębiorstw powinno na tym zależeć. Google samo przypomina internautom o wystawieniu opinii na bazie historii lokalizacji, tzn. miejsc, które odwiedzili.
Jakie są poziomy i nagrody za bycie lokalnym przewodnikiem?
Kiedy klikniesz nazwę danego lokalnego przewodnika w profilu w Google Maps, zobaczysz więcej informacji o jego aktywności m.in. liczbę zdobytych punktów, wystawione opinie czy dodane zdjęcia. Zerknij poniżej. Obok statusu znajduje się Poziom 4. Co to oznacza?
Otóż lokalnych przewodników dzieli się ze względu na wspomniane poziomy. W zależności od liczby zdobytych punktów, są inne. Od tego zależy również wygląd plakietki wyświetlanej w profilu lub jej brak. Dzięki aktywności w Google Maps możesz zdobywać nagrody, którymi są awanse na kolejne poziomy. Uzyskujesz je przede wszystkim poprzez zamieszczanie wartościowych opinii. Oto, ile musisz zgromadzić punktów, aby osiągnąć określony poziom jako lokalny przewodnik Google:
- poziom 1 – 0 punktów,
- poziom 2 – 15 punktów,
- poziom 3 – 75 punktów,
- poziom 4 – 250 punktów,
- poziom 5 – 500 punktów,
- poziom 6 – 1500 punktów,
- poziom 7 – 5000 punktów,
- poziom 8 – 15 000 punktów,
- poziom 9 – 50 000 punktów,
- poziom 10 – 100 000 punktów.
Za jakie aktywności przewodnicy Google otrzymują punkty?
Zdobywanie punktów
Punkty uzyskujesz za określone aktywności w mapach Google. Oto, kiedy je otrzymasz:
- wystawienie opinii – 10 punktów,
- wystawienie opinii dłuższej niż 200 znaków – 10 punktów dodatkowo,
- wystawienie oceny, czyli samych gwiazdek – 1 punkt,
- dodanie zdjęcia – 5 punktów,
- dodanie tagów zdjęć – 3 punkty za każdy tag,
- umieszczenie filmu – 7 punktów za jeden,
- udzielenie odpowiedzi – 1 punkt,
- odpowiedź na często zadawane pytanie – 3 punkty,
- zmiana informacji – 5 punktów za każdą edycję,
- dodanie miejsca – 15 punktów,
- dodanie drogi – 15 punktów,
- sprawdzona informacja – 1 punkt za zweryfikowaną informację,
- opublikowanie listy spełniającej wymagania – 10 punktów za jedną,
- opis (na liście) – 5 punktów za jeden.
Jak widzisz, premiowane są aktywność w mapach Google i bogate opisy. Mnóstwo punktów możesz zdobyć jedną długą opinią, do której dodasz kilka otagowanych zdjęć i wideo. Już po jednym takim komentarzu możesz wejść na poziom 3.
Wraz z rosnącą liczbą punktów zmienia się również status. Pierwsze trzy poziomy oznaczają, że przy Twoim profilu nie wyświetla się żadna plakietka. Lokalni przewodnicy Google, którzy przejdą na poziom 4, czyli uzyskają co najmniej 250 punktów, mają już plakietkę. Wyświetli się ona na ikonie profilu, jak poniżej:
Wraz z osiąganiem kolejnych poziomów zmienia się również wygląd plakietki.
Jak sprawdzić swój status w mapach Google? Wejdź na tę stronę i kliknij po lewej stronie ikonę na samej górze.
Wybierz Twój wkład.
Wtedy wyświetlą się informacje o Twojej aktywności.
Możesz też sprawdzić, za co przyznano Ci punkty.
Czy liczba Twoich punktów może spaść? Tak, jeśli opinie zostaną usunięte. W przypadku gdy dana treść narusza zasady Google, prawdopodobnie zniknie. W 2022 i 2023 roku kilkukrotnie dochodziło do masowego znikania opinii w Google Maps – celem było wykluczanie nieprawdziwych recenzji. Przy okazji zdarzało się, że znikały również prawdziwe recenzje od lokalnych przewodników.
Lokalny przewodnik Google nagrody
Na lokalnych przewodników Google czekają prezenty. Jakie? Przede wszystkim wcześniejszy dostęp do rozwiązań wdrażanych przez Google. Kolejnymi są nagrody specjalne od firmy. Tak wygląda oficjalna informacja of Google, natomiast praktyka pokazuje, że mija się to z prawdą.
Z forum lokalnych przewodników dowiadujemy się, że każdego roku Google zaprasza 200 internautów z całego świata na Connect Live. Aplikować o to mogą przewodnicy od poziomu 5 do 10. Google wybiera 200 na podstawie ich aktywności na mapach Google i Connect Forum.
Na Local Guides Connect znajdują się zdjęcia z imprezy, która odbyła się w 2019 roku.
Jak widzisz, możesz uzyskać nagrody, ale trudno o inne niż awans na wyższy poziom. Lokalni przewodnicy na polskich grupach sugerują, że pod tym względem niewiele się działo na naszym rynku.
Lokalny przewodnik – jak nim zostać? Wymagania
Google Maps jest dostępne w ponad 40 krajach i językach. W tych samych miejscach można korzystać z programu lokalnych przewodników. Nie jest dostępny wszędzie. Uczestniczyć w nim mogą osoby prywatne – opinie i content publikowane przez firmy nie są wliczane, zatem nie powodują osiągnięcia wyższego poziomu. Musisz mieć konto Google. W wielu krajach do zarządzania nim, zgodnie z lokalnymi przepisami, wystarczy 13 lat. Jak podaje Google, w Polsce możesz to robić, mając 16 lat. Zatem aktywność w Google Maps i zdobywanie kolejnych poziomów lokalnego przewodnika nie stawia dużych wymagań. Dodawaj opinie, zdjęcia, postaw na lokalizowanie nowych miejsc i ogólnie na aktywność, a zostaniesz lokalnym przewodnikiem wysokiego poziomu.