Skanowanie strony www pod kątem wirusów. Darmowe narzędzia

Poznaj 7 darmowych skanerów stron internetowych

0

Niebezpieczeństwa w sieci czyhają na użytkowników na każdym kroku. Wystarczy jedno kliknięcie, aby trafić na zawirusowaną stronę, która może narazić bezpieczeństwo Twoich danych. Hakerzy tylko czekają na Twoje potknięcie. Jak skutecznie zapobiegać takim sytuacjom? Tego dowiesz się z artykułu.

Jak sprawdzić, czy strona jest zawirusowana?

Bardzo często na ataki hakerskie narażamy się nieświadomie. W końcu, w jaki sposób mamy zdecydować, czy dana strona internetowa jest godna zaufania, czy też nie? W takich sytuacjach z pomocą przychodzą narzędzia odpowiedzialne za sprawdzanie strony pod kątem wirusów, czyli tak zwane skanery stron www. To one oceniają, czy dana strona jest bezpieczna lub czy istnieje prawdopodobieństwo narażenia Twojego bezpieczeństwa w sieci poprzez interakcję z nią. Tego rodzaju programy pozwolą Ci także sprawdzić zabezpieczenia na Twojej stronie internetowej i upewnić się, że nic jej nie zagraża.

Darmowe skanery stron internetowych

Na rynku istnieje wiele skanerów stron internetowych, oferujących zróżnicowany zakres działania. Część z nich dostępna jest za darmo i to właśnie nim dzisiaj przyjrzymy się bliżej. Wybraliśmy 7 darmowych narzędzi, umożliwiających proste skanowanie strony www pod kątem obecności wirusów.
Raport bezpieczne przeglądanie

Google Bezpieczne Przeglądanie

Google Bezpieczne Przeglądanie to skaner stron www opracowany przez zespół ds. zabezpieczeń firmy Google. Rozwiązanie stworzono z myślą o bezpieczeństwie użytkowników wyszukiwarki. W jaki sposób działa usługa? W momencie, gdy Google natrafi na niebezpieczną stronę internetową w wynikach wyszukiwania, umieści przy niej stosowne ostrzeżenie. Jeżeli użytkownik w dalszym ciągu chce wejść w interakcję z niebezpieczną stroną, Google wyświetla dodatkowe informacje o potencjalnym zagrożeniu.

A co, jeżeli to Twoja strona ulegnie atakowi? Tutaj również Google ma swoje rozwiązanie – za pomocą Search Console wysyła webmasterom informacje o dokonanym ataku, podaje jego szczegóły, a także przekazuje instrukcje, jakie czynności należy podjąć, aby przywrócić bezpieczeństwo.

Skaner stron virus total

VirusTotal

VirusTotal to powszechnie znany skaner antywirusowy dla stron www doceniany za wysoką skuteczność identyfikacji zagrożeń. Umożliwia szybkie sprawdzenie strony pod kątem obecności złośliwego oprogramowania. Narzędzie analizuje strony na podstawie prawie 70 różnych aplikacji antywirusowych, a następnie generuje czytelny raport z przeprowadzonych działań. Dodatkowym atutem programu jest fakt, że oprócz skanowania stron www, analizuje także przesłane pliki. Jeżeli skaner strony www wykryje zagrożenia, przesyła informacje o nich do globalnej społeczności, dzięki czemu oprogramowanie może być sukcesywnie rozwijane.

quterra skan strony

Quttera

Quttera to zagraniczny skaner stron internetowych online. W swojej analizie uwzględnia m.in. obecność złośliwych lub podejrzanych plików, niebezpiecznych linków, a także niepokojących aktywności na stronie. Wyniki analizy przedstawia w formie czytelnego raportu ze wskazaniem kluczowych zagrożeń dla bezpieczeństwa strony. Istnieje także wiele wtyczek Quttery do popularnych CMS-ów jak WordPress, Joomla czy Drupal, dzięki czemu w prosty sposób można sprawdzać także bezpieczeństwo własnej strony.

 

sucuri - darmowy skan strony

Sucuri SiteCheck

Sucuri SiteCheck – kolejne narzędzie, które umożliwia skuteczne skanowanie strony www. Swoim działaniem obejmuje m.in. sprawdzanie strony pod kątem ataków hakerskich, obecności wirusów lub wstrzyknięć złośliwego kodu. Analizuje także IFRAME i skrypty JavaScript w ramach strony. Oprócz analizy podanego adresu URL, Sucuri SiteCheck skanuje także inne podstrony z nim powiązane, dzięki czemu zawirusowana strona zostanie szybko zdiagnozowana.

 

upguard - darmowy skaner

Upguard

Sprawdzanie strony pod kątem wirusów to specjalność Upguard. Ten darmowy skaner stron www poddaje analizie kilka obszarów:

  • bezpieczeństwo samej strony – ważność certyfikatu SSL, pliki cookies, podatność na ataki i złośliwy kod.
  • bezpieczeństwo poczty – jej ustawienia, ochronę antyspamową i sposoby uwierzytelniania.
  • narażenie na działanie złośliwego oprogramowania czy podejrzenie phisingu.

Dostępny jest zarówno w wersji darmowej, jak i płatnej.

 

Norton Safe Web

Norton Safe Web

Norton Safe Web to znany skaner antywirusowy dla stron www. W ramach darmowego skanowania sprawdza bezpieczeństwo przeglądanych stron pod kątem obecności podejrzanych linków, oprogramowania typu spyware czy podejrzenia wyłudzenia danych. Narzędzie oferuje także darmową wtyczkę, którą można zainstalować do przeglądarki. Dzięki niej zostaniesz natychmiast poinformowany o możliwym niebezpieczeństwie na stronie, z którą wchodzisz w interakcję.

 

site guarding

Site Guarding

Ostatni skaner stron internetowych online na naszej liście to Site Guarding. W ramach darmowej analizy narzędzie sprawdza m.in. obecność niebezpiecznych linków, analizuje skrypty JS i IFRAME. Ponadto, skaner stron www analizuje także inne podstrony powiązane ze sprawdzanym adresem URL i ich bezpieczeństwo, a także weryfikuje, czy strona nie znajduje się na którejś z czarnych list np. stworzonej przez Google.

Jak chronić stronę www przed atakami?

Skanowanie strony www to z pewnością podstawa jej prawidłowego funkcjonowania. Już same darmowe narzędzia przeznaczone do sprawdzania bezpieczeństwa strony zapewniają Ci bardzo dużą ilość przydatnych informacji. Jednakże w momencie, gdy zakres działania darmowych skanerów stron www nie jest dla Ciebie satysfakcjonujący, możesz skorzystać również z płatnych wersji programów – prawie wszystkie z przedstawionych powyżej narzędzi posiadają taką opcję. Możesz wykorzystać je zarówno do sprawdzania swojej strony internetowej, jak i innych stron, które odwiedzasz.

Pamiętaj jednak, że skaner antywirusowy dla stron www jedynie ostrzeże cię przed możliwym niebezpieczeństwem. Jeżeli pomimo wyświetlanych komunikatów wejdziesz w interakcję z zawirusowaną stroną, skaner nie będzie w stanie uchronić Cię przed konsekwencjami. Dlatego dla własnego bezpieczeństwa w sieci kluczowa jest rozwaga i brak ignorancji. W połączeniu z dobrym programem umożliwiającym sprawdzanie strony pod kątem wirusów stworzą świetny duet, zapewniający bezpieczeństwo w sieci.

Oceń tekst

Kliknij na gwiazdkę by dodać ocene!

Średnia ocena 5 / 5. Ilość ocen. 2

Dotychczas nikt nie zagłosował. Bądź pierwszy!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, aby dowiedzieć się więcej. Akceptuj Więcej informacji