Przygotowanie atrakcyjnej grafiki do wykorzystania w serwisach społecznościowych, newsletterach czy na różnych stronach WWW nie wymaga znajomości popularnych programów, które w dodatku są drogie. Oczekiwany efekt można uzyskać, stawiając na darmowe narzędzia dostępne online, dzięki którym uatrakcyjnimy nasze materiały. Przedstawiamy 9 takich aplikacji, które umożliwiają osiągnięcie znakomitych rezultatów. Oto darmowe programy graficzne, dzięki którym ułatwisz sobie pracę.
Polecane darmowe programy do tworzenia grafiki
Jeśli wpis w serwisie społecznościowym jest wzbogacony grafiką, to zwiększa uwagę internautów, ich zaangażowanie, liczbę lajków, udostępnień i nie tylko. Właśnie dlatego dołączanie takich elementów jest standardem, natomiast w niektórych serwisach społecznościowych tylko one mają znaczenie, jak np. w Pinterest. Oto lista 9 programów graficznych online, z których warto skorzystać, chcąc stworzyć grafikę do internetu bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
Canva
Lista programów graficznych online musiała się zacząć od tej pozycji. To prawdopodobnie najpopularniejsze tego typu narzędzie. Często pojawia się w internetowych dyskusjach osób, które tworzą grafikę na potrzeby mediów społecznościowych. Umożliwia ono projektowanie nie tylko na stronie WWW, ale również za pomocą aplikacji, także dostępnej na komputery. Canva oferuje kilka planów. W darmowym do dyspozycji użytkownika jest 250 tys. bezpłatnych gotowych szablonów, 100 rodzajów projektów, setki tysięcy zdjęć i ilustracji, a także 5 GB powierzchni w chmurze. Przydatną opcją jest możliwość współpracy z innymi osobami i komentowania realizacji w czasie rzeczywistym. W płatnych pakietach oferowanych jest m.in. o wiele więcej szablonów, natomiast bez opłat i tak do Twojej dyspozycji jest mnóstwo grafik za darmo.
Po wyborze opcji Nowy projekt dostajemy od razu propozycje materiałów, które możemy przygotować dzięki Canvie. Są to filmy, prezentacje, plakaty, wpisy na Instagram, wpisy na Facebook, logo, CV, relacje na Instagrama i inne. To narzędzie jest dostępne w języku polskim, a korzystanie z niego nie powinno stwarzać większych problemów, nawet początkującym użytkownikom. To również znakomite rozwiązanie do kreowania infografik. Tworzenie materiałów graficznych staje się dzięki niemu łatwiejsze. Warto jednak zwrócić uwagę, że wiele plików dostępnych jest wyłącznie za opłatą, ale te są odpowiednio oznaczone i od razu widać, ile będzie kosztować użycie danego zdjęcia.
Adres: www.canva.com
BeFunky
Jest to darmowy program graficzny po polsku, zatem użytkowanie go nie powinno być kłopotliwe. Można dzięki niemu tworzyć kolaże, edytować zdjęcia, robić tła na Facebooka i nie tylko. Do wyboru są też m.in. gotowe szablony różnych grafik do popularnych serwisów społecznościowych. Kolejną funkcją jest komponowanie reklam, tj. banerów, a co więcej, w kilku krokach można przygotować kartki okolicznościowe – zarówno biznesowe, jak i urodzinowe, z okazji walentynek i nie tylko. Do naszej dyspozycji jest baza zdjęć – wystarczy wyszukać odpowiednie, a następnie przenieść na grafikę. Możemy umieścić wszystkie fotografie we właściwym miejscu jednym kliknięciem.
Dostępna jest wersja darmowa tego narzędzia, ale za opłatą można odblokować więcej możliwości, np. łatwo usuwać ze zdjęcia wybrane elementy, a za pomocą dodatkowych opcji edytować grafikę, dodawać filtry, efekty i wiele innych.
Adres: www.befunky.com
Vista Create
Po zalogowaniu się do tego narzędzia można wybrać maksymalnie trzy tematy, których dotyczą nasze projekty. W ramach platformy do naszej dyspozycji jest ponad 75 tys. gotowych szablonów, które umożliwią przygotowanie przeróżnych materiałów, np. grafik do reklam czy też do zamieszczenia w serwisach społecznościowych. Jednym z ciekawych rozwiązań, które oferuje ta platforma, jest możliwość konwertowania plików do formatu GIF.
Zaletą serwisu jest podzielenie szablonów wg kategorii, dzięki czemu łatwiej znaleźć takie, które będą odpowiednie do naszego pomysłu. Są również grafiki zaprojektowane specjalnie pod poszczególne serwisy społecznościowe – mające wymiary zgodne z wymaganiami w danych przypadkach.
Vista Create to ponad 70 mln zdjęć, wideo i wektorów, narzędzia usuwania tła, gumka, darmowa muzyka, czcionki, animacje, tła i obiekty. Serwis dostępny jest m.in. po polsku. To jedno z darmowych narzędzi, na które zdecydowanie warto zwrócić uwagę.
Adres: create.vista.com/pl/
Piktochart
Ten kreator grafik także jest bardzo prosty w zarządzaniu i daje możliwość tworzenia przeróżnych materiałów, w tym ulotek. Dostępna jest ogromna liczba szablonów. Na początek należy wskazać, jakiego rodzaju treść chcemy stworzyć. Następnie wybieramy szablon – klimaty edit template – i przechodzimy do edycji poszczególnych elementów. Możemy zmienić układ tego, co znajduje się na grafice, edytować tekst, dodać ikony, zmienić styl i podjąć się wielu innych czynności. Oczywiście narzędzie daje możliwość skorzystania z dużej bazy darmowych zdjęć. To ciekawa alternatywa dla wymienionych już rozwiązań – zdecydowanie warto przetestować tę propozycję.
Adres: piktochart.com
Vectr
To kolejny bezpłatny program do robienia grafik, skierowany również do osób bez żadnego doświadczenia w takich realizacjach. Projekt, który zaczęliśmy na komputerze, możemy kontynuować w aplikacji, a później ponownie wrócić do PC-ta. Realizowany pomysł można udostępniać znajomym. Vectr służy głównie do tworzenia grafiki wektorowej. Można przygotowywać i edytować makiety do projektowania stron internetowych, ulotki, plakaty, broszury, wizytówki i wiele więcej.
Po zalogowaniu się na stronie narzędzia, wystarczy kliknąć w prawym górnym rogu Use online, a następnie wybrać, co chcemy robić. Vectr podpowiada, jakie wymiary powinny mieć grafiki, które mają być umieszczone w różnych miejscach w serwisach społecznościowych. Po ich wskazaniu można przejść do edycji i używać wielu materiałów, które są dostępne za darmo.
Adres: vectr.com
Design Wizard
Po zalogowaniu się do narzędzia zostaniemy zapytani o to, jaki materiał chcemy przygotować. Mogą to być m.in. filmy, grafiki do serwisów społecznościowych, grafiki na blog czy też reklamy. Jeśli interesuje nas treść do social mediów, to możemy zdecydować się na rozmiar grafik odpowiedni do poszczególnych serwisów.
Uwaga: w darmowej wersji nie są dostępne wszystkie pliki. Na ikonach materiałów odpłatnych znajduje się cena.
Oferta darmowa jest ograniczona. Większe możliwości dają płatne pakiety. Jest to narzędzie, które nie sprawia problemów pod względem obsługi, natomiast inne udostępniają większe zasoby darmowych plików.
Adres: designwizard.com
Photovisi
Pierwszym, co odróżnia ten program od już wspomnianych, jest możliwość korzystania z niego bez konieczności logowania się na stronie, przy czym witryna nie jest dostępna po polsku. Do rozpoczęcia pracy z tym rozwiązaniem wystarczy kliknąć Start creating. Następnie wybieramy szablon i przechodzimy do jego edycji. Możemy zmienić tło, dodać zdjęcia, wprowadzić tekst. Grafiki te mogą być np. pobrane automatycznie z Facebooka czy Instagrama po ustawieniu takich opcji.
Nie jest to tak zaawansowane narzędzie, jak większość wymienionych, natomiast oferuje wiele funkcji. Dostępna jest również wersja płatna – kosztuje niecałe 5 dolarów miesięcznie, a dzięki temu na materiałach nie pojawi się znak wodny i będą one wyższej jakości.
Adres: www.photovisi.com
Social Image Resizer Tool
Na potrzeby mediów społecznościowych przyda się również inna aplikacja graficzna, której można używać online. Social Image Resizer Tool to bardzo dobra propozycja dla tych, którzy prowadzą profile w social mediach i chcą łatwo tworzyć grafiki, mające odpowiedni wymiar, biorąc pod uwagę wymagania danego serwisu. Narzędzie to jest banalnie proste w obsłudze. Wystarczy wybrać zdjęcia, które chcemy wykorzystać, a następnie zdecydować, do jakiego portalu są one potrzebne. Na tej podstawie program automatycznie określi, jakie wymiary ma mieć ten materiał. Ne oferuje on zaawansowanych funkcji ani darmowych szablonów, natomiast z łatwością stworzymy w nim grafiki odpowiednie do różnych serwisów społecznościowych.
To narzędzie powinny wybrać osoby, które głównie interesuje tworzenie grafik do social mediów.
Adres: www.internetmarketingninjas.com
Desygner
Narzędzie dostępne jest w wersji darmowej i odpłatnej. Oczywiście ta pierwsza ma ograniczone możliwości, ale i tak program ten warto brać pod uwagę. Po zalogowaniu się otrzymujemy dostęp do mnóstwa szablonów i opcji tworzenia banerów, materiałów do serwisów społecznościowych i nie tylko. Zdjęcie wybieramy, umieszczając prawy klawisz myszy nad materiałem i klikając w prawym rogu Use. Następnie możemy przejść do edycji – zmienić treść, zdjęcia, tło i inne elementy. Na pewno ten serwis można zaliczyć do jednego z ciekawszych, jeśli chodzi o bezpłatne programy graficzne.
Poza typowymi materiałami przeznaczonymi do sieci można za pomocą tego narzędzia tworzyć również okładki na płyty CD, okładki ebooków i prezentacje. To również prosty sposób na samodzielne wykonanie logo firmy. Zdjęcia, które można wykorzystać do stworzenia poszczególnych materiałów, dostępne są w wersjach płatnej i bezpłatnej. Te, z których można korzystać bez opłat są oznaczone jako Free. Narzędzie to jest bardzo łatwe w obsłudze – z tworzeniem grafiki powinieneś sobie poradzić, nawet jeśli nigdy nie korzystałeś z podobnych.
Adres: www.desygner.com
Darmowe programy online do grafiki – podsumowanie
Wymienione aplikacje zdecydowanie ułatwiają przygotowywanie materiałów nie tylko do sieci, ale również ulotek i innych grafik, które są potrzebne w działaniach marketingowych. Ogromną zaletą korzystania z nich jest szybkość uzyskiwania oczekiwanego efektu, brak konieczności zakupu drogiego oprogramowania i łatwość obsługi. Darmowe programy do robienia grafiki ułatwią Ci wykonanie wysokiej jakości materiałów, które wykorzystasz w sieci i nie tylko tam.