Planując wejście na rynek sprzedaży internetowej pierwszym dylematem z jakim możemy się zetknąć jest decyzja o zainwestowaniu we własny sklep lub rozpoczęciu działalności na Allegro. Jakiego wyboru dokonać i jakie są podstawowe różnice pomiędzy tymi dwoma platformami?
Z Allegro korzysta ponad 14 milionów użytkowników
I duża grupa konsumentów to nie jedyny plus tej platformy. Łatwość zakładania konta firmowego i brak kosztów wejścia to mocne strony sklepu, a samo posiadanie profilu upoważnia do rozpoczęcia sprzedaży na gotowym już narzędziu z systemem płatności i wysyłki. Nie zapominajmy, że dla większości zakupy online kojarzą się głównie z Allegro, dlatego duża część użytkowników poszukiwania rozpoczyna właśnie tam. Z drugiej strony wyłączna sprzedaż na Allegro zamyka możliwości na różne grupy klientów, co oznacza, że jedynymi odbiorcami mogą być użytkownicy Allegro.
Opłaty i konkurencja na Allegro
Na platformie nie ma opłat wstępnych, występują za to opłaty za wystawianie ofert, za wybór dodatkowych opcji, koszty promowania swoich produktów i prowizje od sprzedaży Konkurencja jest również bardzo duża, dlatego w niektórych przypadkach sprzedaż produktu w korzystnej dla użytkownika cenie, może być nierentowna dla sprzedawcy. Warto też wspomnieć o istniejącej już polskiej wersji Amazona, który dla wielu internautów stał się bardziej przystępny mimo wysyłki towarów z Niemiec czy Austrii.
Własny sklep internetowy jako alternatywa dla Allegro
O tym, że e-commerce dynamicznie się rozwija wiadomo nie od dziś, więc inwestycja we własny sklep internetowy może okazać się trafna. Niezależność to zdecydowany atut w kierowaniu własnym biznesem i daje możliwość zarządzania cenami i marżami, a kwota za sprzedany produkt w całości trafia do nas. Wybór w podejmowaniu kierunku rozwoju naszego sklepu zależy wyłącznie od naszych decyzji, samodzielnie opracowujemy plany sprzedażowe i dopasowujemy sklep pod własne potrzeby i rozbudowujemy go wedle własnych oczekiwań, co różni własny sklep internetowy od tego na Allegro, gdzie to my musimy dopasowywać się pod zmiany polityki portalu.
Koszty własnego sklepu
Nie ogranicza nas też sama platforma, bo docieramy do klientów z całego Internetu, a nie tylko wybranych użytkowników, jednak by do nich dotrzeć musimy ponieść koszty kampanii reklamowej, bez której ciężko o klientów. Poza wydatkami na promowanie marki zainwestować należy również w wykup domeny lub abonament na platformie sklepu, a także poświęcić czas na konfigurację naszego sklepu i przygotować go do sprzedaży.
Sklep internetowy czy Allegro – podsumowanie
Rozwijający się rynek e-commerce i mniejsze ograniczenia daje własnym sklepom internetowym przewagę nad Allegro, z drugiej strony jednak Allegro pozwala na prowadzenie sprzedaży pomijając procesy konfigurowania narzędzi sprzedażowych. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem byłoby połączenie obu sklepów i prowadzenie sprzedaży na Allegro i we własnym sklepie. Porównanie wielkości sprzedaży mogłoby pozwolić na wybór jednego z kanałów w przyszłości lub decyzję o tym, że Allegro stanowić będzie opcjonalne rozszerzenie głównego sklepu, jakim jest nasz własny sklep online.