Dobry mailing to wciąż potężne narzędzie marketingowe. Jednak aby przebić się w zalewie spamowych maili innych firm, trzeba mieć pomysł na swoją komunikację. Jakie są wyznaczniki dobrego e-mail marketingu, które pomagają budować wysoki współczynnik konwersji i open rate?
Jak wykorzystać newsletter w strategii marketingowej? Przeczytaj!
Jak zrobić mailing, który się sprawdzi? Co zrobić, by ludzie otwierali Twoje maile? Jak dopasować je do grupy odbiorców? Przeczytaj nasze porady, które pozwolą Ci osiągnąć mailingowy sukces!
Dobry mailing #1 Krótki, treściwy temat
Jak pokazują badania Freshmaila – tytuły z dwoma słowami przynoszą najlepsze rezultaty w mailingu reklamowym i cieszą się największym współczynnikiem open rate. Niekoniecznie musi to być najlepsze rozwiązanie dla Ciebie – może się okazać, że Twoja grupa docelowa (np. branża B2B) preferuje dłuższe, bardziej informacyjne tytuły. Ważne jednak, aby w tych kilku pierwszych słowach przedstawić realną wartość i zachęcić do otwarcia maila. Najczęściej to właśnie zaciekawienie lub super oferta sprawiają, że decydujemy się otworzyć maila od marki.
Jeśli chcesz się bawić z dłuższym tytułem, to pamiętaj o tym, że w zależności od klienta pocztowego mailing reklamowy może się inaczej wyświetlać. Z kolei gdy wyświetli się skrócony, bez jakiegoś kluczowego słowa, to zupełnie straci sens i nie zachęci do kliknięcia. Dlatego tak ważne są testy, o których napiszemy za chwilę!
W tytułach należy unikać clickbaitów, które są obecnie zmorą Internetu. Taki pusty clickbait to najlepszy sposób, by stracić jednego z subskrybentów. Jeśli w pierwszych słowach oferujemy coś, czego nie jesteśmy w stanie potem spełnić, to właśnie jesteśmy na dobrej drodzy nie tylko by zniechęcić użytkownika do naszego newslettera, ale też zepsuć wizerunek swojej marki.
Dobry mailing #2 Wykorzystaj znaki specjalne
To także sposób, żeby wyróżnić się na tle konkurencyjnych maili. Oferujesz tani, wakacyjny wyjazd do ciepłych krajów? Wykorzystaj emotikon słońca i omiń w ten sposób oficjalny język. W niektórych branżach takie skrócenie dystansu jest bardzo pożądane.
Warto jednak uważać na znaki specjalne i dopasować je do odbiorców. O ile uśmiechnięte minki to już standard, o tyle większość emotikon nie sprawdzi się w mailingu firmowym, kierowanym np. do prezesów innych firm. Tutaj dominuje raczej oficjalna komunikacja i emotikony w tytule maila nie są zbyt mile widziane.
Dobry mailing #2 Testuj!
Jeśli wysyłasz mailing reklamowy i uzyskujesz open rate na poziomie kilkunastu procent, to możesz być z siebie zadowolony. Jeśli dodatkowo przekłada się to na konwersje np. sprzedaż na stronie internetowej, to dodatkowy plus dla Ciebie. Skąd jednak pewność, że nie może być lepiej, skoro regularnie powtarzasz utarte schematy, a nie próbujesz przy tym żadnych nowych rozwiązań?
Testy mogą pokazać Ci nową perspektywę. Jeden mailing, np. z zielonym buttonem CTA przyniesie Ci 12% CTR, a drugi z nich, z krzykliwym buttonem koloru pomarańczowego 18%. Jeśli za otwieralnością i klikalnością idzie także konwersja, to właśnie masz nowego faworyta i nowe wskazówki co do kolejnych dobrych reklamowych mailingów. Podobne testy można przeprowadzać na tytułach – kto wie, może u Ciebie jednak to dłuższe zajawki przyniosą lepsze rezultaty?
Dobry mailing #4 Unikaj spamu
Skrzynka spamu to zmora marketerów, opierających swoje działania ma e-mail marketingu. Co zrobić, żeby uniknąć tego rozczarowania? Istnieje tutaj kilka podstawowych zasad. Oto one:
- Nie nadużywaj dużych liter w tytule dobrego mailingu – ogranicz przycisk caps lock, gdy tworzysz mailing.
- !!!! ??? %%% czy $$$ – te znaki nie będą Twoimi przyjaciółmi, jeśli Twój reklamowy mailing ma osiągnąć dobre rezultaty.
- Pozbądź się clickbaitowych zwrotów jak „jedyna taka oferta w Twoim życiu” czy „koniecznie kliknij tutaj”. Nie tylko nie działa to na użytkowników, ale dodatkowo „denerwuje” mechanizmy antyspamowe.
- Obrazek, bez tekstu, również nie zwiastuje sukcesu.
- Brak tematu lub słowo „test” jako temat to także początek spamowych kłopotów.
Dobry mailing #4 Personalizuj!
W dzisiejszych czasach i przy tak rozbudowanych bazach danych, chcemy dostawać spersonalizowanie informacje, a w tym także spersonalizowane mailingu. Dlatego warto dokonać segmentacji klientów, by poprawić wyniki swojego newslettera.
Na czym to polega? Najprostsza personalizacja to dodanie imienia do maila, by ktoś czuł, że to rzeczywiście jemu chcemy zakomunikować daną treść. Obecnie jednak szablony mailingowe pozwalają na bardziej zaawansowaną segmentację odbiorców z listy newsletterowej – np. po kwocie wydatków w ostatnim półroczu czy rodzaju kupowanych produktów. Tego typu segmentacja i personalizacja przekazu działa na korzyść e-mail marketera.
Dobry mailing #6 Call to action
Mailing reklamowy niesie ze sobą konkretną treść, np. specjalną ofertę. Zróbmy wszystko, aby użytkownik to na nią zwrócił uwagę! Nie odciągajmy jej dodatkowymi elementami. Podbijmy przycisk CTA czy wykorzystajmy na grafice ludzi patrzących w jego kierunku. To proste zabiegi, które przynoszą jednak wymierne rezultaty. Tworząc dobry mailing musimy przede wszystkim myśleć o tym, co jako pierwsze rzuci się w oczy odbiorcy – dobrze, jeśli jest to nasza myśl przewodnia!
Mail zbudowany zgodnie z tymi zasadami to dobry start na drodze do dobrych rezultatów. Po kolejnych testach i optymalizacjach, sam znajdziesz swój przepis na sukces! A skoro już wiesz, jak zrobić mailing reklamowy, który odniesie sukces to możesz przejść do działania.