Wiele biznesów nie miałoby szans na rozwój bez zewnętrznych inwestorów. Przeważnie podmioty lub osoby, które wykładają środki, mają duże doświadczenie w prowadzeniu firm i wchodzą w daną działalność nie tylko w celu osiągnięcia zysku. Masz pomysł na biznes i potrzebujesz wsparcia finansowego? Sprawdź, kim są aniołowie biznesu (business angels) i gdzie ich znajdziesz w Polsce.
Anioł biznesu – definicja
Anioł biznesu to osoba prywatna, zwykle z doświadczeniem biznesowym, która bezpośrednio inwestuje część swoich aktywów w nowe i rozwijające się firmy. Zapewniają oni przedsiębiorcom nie tylko środki finansowe, ale również pomoc w zarządzaniu biznesem i kontakty. Przeważnie mają rozsądne oczekiwania co do okresu zwrotu inwestycji – są cierpliwi. Odgrywają bardzo ważną rolę w gospodarce – w wielu krajach są zaraz po rodzinie i przyjaciołach drugim co do wielkości źródłem zewnętrznego finansowania nowo powstałych przedsięwzięć. Przyczyniają się do wzrostu gospodarczego i postępu technologicznego.
Kim są aniołowie biznesu i w co inwestują? Warto zapoznać się z raportem, który dotyczy rynku brytyjskiego, tj. Business Angels 2020, przygotowanym przez British Business Bank. Okazuje się, że 85% takich osób ma powyżej 45 lat, a zdecydowana większość z nich to mężczyźni. 53% może pochwalić się doświadczeniem wynoszącym co najmniej 5 lat. Jeśli chodzi o branże, w które inwestowali, pierwsze miejsce zajęła opieka zdrowotna, a dalej – biotechnologia, leki, Saas i fintech. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że w 2020 roku zmagaliśmy się z pandemią Covid-19, co z pewnością przełożyło się na cele finansowania. Co motywuje ich do takiej działalności? 72% aniołów biznesu jest przekonanych o przyszłym wzroście wartości swojego portfela.
Dlaczego zainteresowanych takim inwestowaniem nazywamy aniołami biznesu? Termin ten pochodzi ze świata teatru. W 1900 roku producenci Broadwayu zwracali się do bogatych o pomoc finansową. Tych, którzy dawali pieniądze, nazywali aniołami. Dziś tacy inwestorzy wspierają głównie start-upy technologiczne, ale nie tylko.
Co oferują anioły biznesu?
Dzięki aniołom biznesu możesz uzyskać wsparcie, które trudno byłoby zdobyć z innych źródeł. Kiedy zaczynasz działalność, nie masz takich możliwości jak firmy o ugruntowanej pozycji. Trudno o wysoki kredyt w banku, ale dzięki wsparciu anioła biznesu jesteś w stanie uzyskać środki, które pomogą Ci nabrać rozpędu i w pełni rozwinąć potencjał.
Anioł biznesu jest skłonny podjąć ryzyko, na które nie zdecyduje się bank. Zazwyczaj ma doświadczenie w prowadzeniu firmy, więc łatwiej mu zrozumieć, co chcesz osiągnąć i czy to jest w ogóle możliwe. Jeśli przekonasz go, że Twój pomysł jest wart ich pieniędzy, mogą zaoferować większe środki niż choćby inwestorzy venture capital.
Ze współpracą z aniołem biznesu wiążą się nie tylko pozyskane środki. Dla wielu początkujących przedsiębiorców cenniejsze od pieniędzy są wiedza, doświadczenie i wskazówki inwestora. Anioł biznesu może mieć sieć kontaktów do dostawców, dystrybutorów czy nabywców. To zdecydowanie ułatwia osiągnięcie sukcesu.
Aniołowi biznesu nie płacisz odsetek od uzyskanego finansowania. Zazwyczaj współpraca nie wymaga uiszczania comiesięcznych rat. Masz umowę, która zapewnia inwestorowi udział w Twoim biznesie. Oczywiście anioł biznesu nie sfinansuje każdego pomysłu. Analizuje interesujące go propozycje, a decyzja zależy od wielu czynników. Ma określone oczekiwania. Jakie? Tego możesz się dowiedzieć z raportu Polski Rynek Aniołów Biznesu w 2022 roku. Zerknij na poniższą grafikę:
Czy warto szukać anioła biznesu? Wady i zalety
Inwestor jest w stanie wesprzeć działalność swoim doświadczeniem i środkami finansowymi, niemniej ma to swoje wady. Co należy zaliczyć do plusów, a co do minusów takiej współpracy?
Do zalet korzystania z pomocy aniołów biznesu można zaliczyć:
- elastyczność – możesz negocjować warunki z inwestorem. Przeważnie aniołem biznesu jest doświadczony przedsiębiorca, który osiągnął sukces. Jeśli odpowiednio uzasadnisz swoje potrzeby, możesz uzyskać oczekiwaną kwotę, na którą nie ma szans w przypadku alternatywnych form finansowania;
- brak spłacania rat i odsetek – przeważnie anioł biznesu otrzymuje udział własnościowy w firmie – od około 10%. Inwestor zarobi, jeśli Twój pomysł zacznie przynosić zyski. W przypadku gdy firma upadnie, anioł nie otrzyma zwrotu środków;
- nie jest wymagane zabezpieczenie Twoim majątkiem, jak np. w przypadku pożyczki hipotecznej;
- większa dyscyplina dzięki kontroli ze strony anioła biznesu – inwestor oczekuje realizacji określonego planu, więc zwraca uwagę, jak realizowane są plany;
- wiedza – inwestor, poza środkami, może wnieść również wsparcie ekspertów, kontakty, wskazówki, które pomogą Ci przyspieszyć osiągnięcie sukcesu;
- wszechobecność – aniołów biznesu znajdziesz na całym świecie. Niektórzy działają tylko lokalnie.
Wadami współpracy z aniołami biznesu są:
- utrata kontroli – anioł biznesu inwestuje w start-up, ale oczekuje zazwyczaj w zamian od 10 do 50% udziałów. Może aktywnie angażować się w działalność. Zapewne ma ustaloną strategię wyjścia z inwestycji w przypadku niepowodzenia, np. sprzedaż firmy większemu przedsiębiorstwu, kiedy jeszcze nie chcesz zdecydować się na taki krok. Poza tym anioł może oczekiwać zatrudnienia doświadczonej osoby do zarządzania działalnością, minimalizując Twój wpływ na biznes;
- wyższe oczekiwania – anioł biznesu ma określone oczekiwania co do uzyskanego zwrotu inwestycji w danym czasie. To kwestia, która wymaga ustalenia przed skorzystaniem z finansowania, aby ocenić, czy osiągnięcie takich wyników jest w ogóle możliwe;
- znalezienie anioła biznesu wymaga czasu – nie ma gwarancji, czy w ogóle znajdziesz inwestora. Możesz szukać go nawet latami. Zerknij na poniższą grafikę. Istnieje mnóstwo przyczyn, przez które aniołowie biznesu nie decydują się na dane inwestycje. W Twoim przypadku przesądzić może coś zupełnie innego.
Na czym polega współpraca z aniołem biznesu?
Masz pomysł na start-up i potrzebujesz środków? Jak już wiesz, możesz je uzyskać od anioła biznesu. Kluczowym krokiem jest dotarcie do niego. Aby to zrobić, skontaktuj się z sieciami aniołów biznesu. Listę firm i osób znajdziesz w kolejnym nagłówku artykułu. Następnie potrzebna będzie prezentacja pomysłu. Dobrze się do niej przygotuj. Anioła biznesu interesują konkrety. Przygotuj teaser inwestycyjny, czyli materiał, który zawiera informacje o produkcie lub usłudze, opis wielkości rynku, bariery wejścia na niego, opis modelu biznesowego, konkurencji, podstawowe dane finansowe i kwotę, jakiej oczekujesz.
Anioł biznesu przeanalizuje propozycję i w razie akceptacji, określi warunki współpracy. Oczywiście nie musisz na nie przystać – warto negocjować, ale pamiętaj, że anioł biznesu przeważnie chce osiągnąć jak najwyższy zwrot z inwestycji. Po zawarciu umowy otrzymasz finansowanie, a w zamian przekażesz ustalone udziały w firmie. Ważne jest dokładne określenie warunków współpracy, oczekiwań i możliwości.
Na jakie kwoty możesz liczyć? Aniołowie biznesu w Polsce przeważnie inwestują do kilkuset tysięcy złotych, natomiast nie jest to górna granica. Zerknij na poniższą grafikę – w wielu przypadkach były to kwoty w milionach.
Lista aniołów biznesu w Polsce
Jeśli chcesz znaleźć inwestora, skontaktuj się z siecią aniołów biznesu. W Polsce jest ich wiele. Pamiętaj, że nie każdy z nich zainteresuje się Twoim pomysłem – musisz się uzbroić w cierpliwość, udoskonalać prezentację, a wtedy zwiększysz szansę na uzyskanie finansowania. Z którymi aniołami biznesu warto się kontaktować? Warto zacząć od znanych i docenianych. Oto aniołowie biznesu, których nagrodzono w konkursie Business Angel of the Year 2022 (BAY):
- Główna nagroda: Wiktor Schmidt – jest współzałożycielem firmy Netguru, jednej z najszybciej rozwijających się marek w Europie w branży produktów cyfrowych.
- Debiutant roku: Łukasz Chojnowski.
- Impaktowy Inwestor Roku: Joanna Namysł.
- Najlepszy Inwestor Zagraniczny Roku: Jens Lapinski.
Warto spróbować nawiązać z nimi kontakt. Jeśli chodzi o sieci aniołów biznesu, spróbuj dotrzeć do następujących:
- Sieć Aniołów Biznesu Amber – rozwijana przez Polską Fundację Przedsiębiorczości. Adres: Monte Cassino 32, 70-466 Szczecin. Tel. +48 91 312 92 16. Skupia około 50 aniołów biznesu.
- AINOT Business Angels Network – ten anioł biznesu zrzesza kilkudziesięciu zaangażowanych merytorycznie i finansowo inwestorów. Adres: Akcelerator Innowacji NOT Sp. z o.o., ul. Żurawia 43 (II piętro), 00-680 Warszawa. Fax +48 22 6238394.
- Grupa Trinity S.A. – ten anioł biznesu oferuje finansowanie głównie dla podmiotów z branży technologicznej. Adres: ul. Grzegórzecka 67d/26, 31-559 Kraków. Numer telefonu: +48 (71) 330 74 99.
- Ponadregionalna Sieć Aniołów Biznesu – Innowacja – oferuje kompleksowe wsparcie rozwoju przedsiębiorstw prywatnych w Polsce. Adres: ul. Szeligiewicza 1, 40-074 Katowice.
- Wschodnia Sieć Aniołów Biznesu – sieć aniołów biznesu, która składa się z 88 inwestorów. Adres: ul. Rynek 7, 20-111 Lublin. Numery telefonów: tel. 81 528 53 06, kom. 669 200 929.
Część podmiotów, które jeszcze kilka lat temu działały, już nie inwestuje. Natomiast w dalszym ciągu na polskim rynku możesz skorzystać ze wsparcia wielu aniołów biznesu.