Pliki WebP – dlaczego warto je mieć na stronie internetowej?

0

Czy zdarzyło Ci się, że chcąc pobrać plik z konkretnej strony internetowej lub Google Grafika, zamiast standardowych plików JPG lub PNG, pobrałeś ten z nieznanym Ci dotąd rozszerzeniem? A na dodatek nie mogłeś go otworzyć za pomocą kliknięcia myszy? Istnieje duże prawdopodobieństwo, że był to plik WebP. Czym jest WebP format? Jakie są jego główne zalety? Jak skonwertować go do JPG czy PNG? Tego dowiesz się z artykułu.

Plik WebP – co to jest?

WebP to format plików graficznych opracowany w 2010 r. przez Google’a. Głównym celem jego stworzenia było zastąpienie starszych formatów m.in. JPG, PNG czy GIF. Czy mu się to udało? Dotychczas nie – zaledwie 1,7% stron na świecie wykorzystuje rozszerzenie WebP, podczas gdy obrazy w formacie PNG zamieszczane są na 79,2% stron, a w JPEG na 73,8% (źródło: w3techs.com). Nie oznacza to jednak, że WebP jest złym rozwiązaniem – wręcz przeciwnie, co postaramy się udowodnić w dalszej części tekstu.
Plik webp - jaka jest jego popularność?

Źródło: w3techs.com

Pliki typu WebP od początku były obsługiwane przez przeglądarkę Chrome, co nie może nikogo dziwić, jako że jest to produkt Google’a, który stoi również za rozwojem WebP. Następnie zaczęła go wykorzystywać również Opera. Microsoft Edge wprowadził rozszerzenie WebP dopiero w 2018 r., a Firefoks w 2019 r., odpowiednio po ośmiu i dziewięciu latach od jego oficjalnej premiery. Między innymi taki stan rzeczy powoduje, że plik WebP nie dorównuje popularnością starszym formatom jak JPG czy PNG.

Jak działa WebP format?

Obrazy są jednym z głównych czynników wydłużających czas ładowania strony. Oznacza to, że im więcej obrazów umieszczasz na stronie, tym większe prawdopodobieństwo, że jej page speed na tym ucierpi. Tym bardziej, jeżeli nie dbasz o ich odpowiednią optymalizację przed umieszczeniem na stronie. Rozszerzenie WebP ma na celu zmniejszenie rozmiaru publikowanych obrazów, a co za tym idzie, przyspieszenie strony internetowej.

WebP format zapewnia dwa typy kompresji – stratną i bezstratną. Stratna kompresja ma na celu zmniejszenie rozmiaru obrazu kosztem usunięcia niektórych informacji o nim. Stosowana jest w przypadku JPG, gdzie przy delikatnym obniżeniu jakości obrazu, można znacznie zmniejszyć jego rozmiar. W tym przypadku użycie WebP pliku pozwala zmniejszyć plik JPG o 25% do 35%.

Natomiast kompresja bezstratna zachowuje wszystkie informacje zawarte w oryginalnym pliku, a jednocześnie umożliwia znaczne zmniejszenie jego rozmiaru. Ten typ kompresji wykorzystywany jest w przypadku konwersji pliku PNG na WebP. Takie rozwiązanie pozwala zmniejszyć obraz nawet o 26% bez utraty pierwotnej jakości.

Rozszerzenie WebP – korzyści

W takim razie, jakie są główne zalety pliku WebP? Co powinno Cię przekonać, żeby zastąpić nim starsze rozszerzenia jak .jpg czy .png? Oto kilka powodów:

  • mniejszy rozmiar grafik – pliki typu WebP pozwalają zmniejszyć rozmiar obrazów nawet o 35%. A jak wiadomo, mniejszy rozmiar grafik pozytywnie wpływa na czas ładowania strony.
  • zachowana jakość – kompresja grafik wcale nie musi oznaczać utraty jakości. Tak też się dzieje w przypadku plików WebP. Dla przykładu warto spojrzeć na poniższe grafiki, które udowadniają, że zastosowanie WebP nie wpłynie negatywnie na jakość obrazów na Twojej stronie.

Jak skompresować plik webp?

Źródło: developers.google.com

Różnica w kompresji

Źródło: developers.google.com

  • szybsze ładowanie strony – zmniejszony rozmiar obrazów powoduje, że mogą one zostać szybciej załadowane na stronie internetowej. Dzięki temu skraca się również całościowy czas ładowania strony, który pozytywnie wpływa chociażby na user experience.
  • lepsze SEO – szybkość ładowania strony to jeden z czynników branych pod uwagę przez boty wyszukiwarek przy ocenie stron internetowych. Strona, która osiąga bardzo dobry czas ładowania, będzie lepiej odbierana przez boty wyszukiwarek niż ta, która osiąga niskie wyniki w PageSpeed Insights.
  • transparentność obrazów – niewątpliwą zaletą WebP jest wsparcie dla transparentności, którego nie posiada m.in. JPG. Dzięki temu bez problemu można skonwertować plik PNG na WebP.
  • animacje – WebP umożliwia także zapisywanie animacji, co powoduje, że jest świetną alternatywą dla formatu GIF.

Jak otworzyć plik WebP?

Powróćmy do sytuacji z początku artykułu, w której to przedstawiliśmy problem z otworzeniem pobranego pliku. Otworzenie WebP z poziomu folderu Pobrane czy Pulpitu (w zależności, gdzie zapisałeś pobrany plik) nie jest możliwe jak na przykład otworzenie pliku z rozszerzeniem .jpg lub .png.

Najprostszym sposobem na poznanie zawartości pliku WebP jest wykorzystanie wyszukiwarki. Otwórz okno wyszukiwarki, która obsługuje WebP (np. Chrome, Opera, Firefoks), a następnie przeciągnij ikonę pobranego pliku i upuść ją na otwartym oknie wyszukiwarki. Zamiast przenoszenia ikony możesz również kliknąć prawym przyciskiem myszy ikonę pliku WebP i wybrać aplikację, za pomocą której chcesz otworzyć plik z listy dostępnej po najechaniu Otwórz za pomocą. Na pewno będzie na niej również wyszukiwarka, z której korzystasz.

Konwertowanie plików WebP

Zapewne zastanawiasz się, co zrobić w przypadku, gdy chcesz pobrać plik WebP na przykład w formacie PNG. Czy jest to w ogóle możliwe? Oczywiście, że tak. Istnieją trzy sprawdzone sposoby na pobranie WebP w innym formacie. Oto one.

Skorzystaj z przeglądarki nieobsługującej WebP

Wciąż istnieją przeglądarki, które nie obsługują WebP. Jest nią chociażby Safari. Jeżeli chcesz pobrać pliki typu WebP np. w PNG, wpisz adres URL, pod którym znajduje się obraz w tę wyszukiwarkę, a wyświetli się on w innym formacie niż WebP.

Postaw na konwerter

Konwertowanie plików WebP na inne formaty umożliwiają liczne narzędzia dostępne online. Jedyne co musisz zrobić, to przeciągnąć plik na kartę wyszukiwarki, w której otworzyłeś konwerter lub wybrać go z plików dostępnych na Twoim urządzeniu za pomocą przycisku w konwerterze. Narzędzie samo skonwertuje plik WebP na format, na którym Ci zależy.

Jak najprościej znaleźć taki konwerter? Wpisz w wyszukiwarkę zapytanie np. „konwerter WebP na PNG” lub „plik WebP na JPG konwerter online”, a uzyskasz podpowiedzi przynajmniej kilku narzędzi, które pomogą Ci skonwertować pliki. Wśród najbardziej znanych konwerterów plików graficznych można wyróżnić m.in.: Convertio, iloveimg czy Photogramio.

Wykorzystaj MS Paint

Aby skonwertować WebP na inny format, można wykorzystać w tym celu powszechnie znany program Paint. Wystarczy, że przeniesiesz ikonę pliku w WebP na otwartą kartę narzędzia lub klikając prawym przyciskiem myszy, wybierzesz właśnie MS Paint z dostępnych opcji aplikacji. Następnie klikasz Plik > Zapisz jako i wybierasz z listy format, który Cię interesuje.

Dowiedz się, który z wymienionych sposobów możesz wykorzystać, konwertując plik WebP na PNG, GIF lub JPG.

Plik WebP na JPG

Jeżeli chcesz skonwertować plik WebP na JPG, możesz wykorzystać w tym celu konwerter online lub program MS Paint. Niestety w tym przypadku nie sprawdzi się opcja z pobieraniem WebP z poziomu przeglądarki – jeżeli chciałbyś uzyskać JPG w ten sposób, musisz zapisać najpierw plik w formacie PNG, a następnie z poziomu własnego urządzenia zapisać go jako JPG.

Plik WebP na PNG

Konwertowanie plików WebP na PNG jest możliwie właściwie każdym z wymienionych wyżej sposobów. Jednakże należy uważać przy wykonywaniu tej czynności przy użyciu MS Paint. Mianowicie, Paint nie umożliwia zachowania transparentności plików WebP. Z tego powodu lepiej postawić na pobranie z poziomu przeglądarki lub konwerter plików.

Plik WebP na GIF

Jak skonwertować plik WebP na GIF? Najlepiej użyj w tym celu sprawdzonego konwertera dostępnego online. Oprócz wymienionego wyżej Convertio możesz także skorzystać z narzędzia ezgif.com.

Pliki WebP – podsumowanie

Zastosowanie formatu WebP na stronie internetowej niesie za sobą wiele korzyści. Dzięki niemu możesz wyświetlać „lekkie”, niespowalniające strony obrazy, które jednocześnie charakteryzują się świetną jakością. WebP to bardzo dobra alternatywa dla przestarzałych już JPG czy PNG, jednakże wciąż niedoceniana przez właścicieli stron internetowych. Przyjrzyj się temu rozwiązaniu, jeżeli zależy Ci na szybko ładującej się stronie, która jest przyjazna zarówno użytkownikom, jak i botom wyszukiwarek internetowych.

Oceń tekst

Kliknij na gwiazdkę by dodać ocene!

Średnia ocena 4.7 / 5. Ilość ocen. 3

Dotychczas nikt nie zagłosował. Bądź pierwszy!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, aby dowiedzieć się więcej. Akceptuj Więcej informacji