Wykorzystanie poczty e-mail w marketingu jest jednym z najstarszych sposobów dotarcia z ofertą do klientów online. Może Ci się wydawać, że przez natłok reklam i spamu ten kanał nie jest zbyt efektywny. Tymczasem analizy pokazują coś zupełnie innego. Dowiedz się więcej o e-mail marketingu, jego zastosowaniach i efektach.
Co to jest e-mail marketing?
W przypadku tej strategii marketingowej wykorzystuje się pocztę elektroniczną do komunikacji z klientami. To forma marketingu bezpośredniego, dzięki której możesz informować klientów o rozszerzeniu oferty, zwiększać świadomość marki, a także promować określone produkty i usługi. Ma ona długą historię, ale jej zastosowanie wygląda zupełnie inaczej niż kiedy zaczęto wykorzystywać pocztę elektroniczną w celach reklamowych. Obecnie działania są automatyzowane, a specjaliści mają do dyspozycji oprogramowanie, które ułatwia im pracę.
Mimo upływu lat przychody z e-mail marketingu rosną. Zerknij na poniższą grafikę – to dane od Statista:
Liczba użytkowników poczty e-mail wynosi około 4,5 mld, a do 2027 roku ma sięgnąć 4,8 mld. Każdego dnia wysyłanych jest 361 mld wiadomości. Tylko czy użytkownicy poczty rzeczywiście zaglądają na swoje skrzynki e-mail? Okazuje się, że tak i nawet robią to bardzo często:
- 39% – 3-5 razy dziennie,
- 27% – 10-20 razy dziennie,
- 22% – ponad 20 razy dziennie,
- 8,5% – raz dziennie,
- 3,5% – tylko tylu użytkowników nie sprawdza poczty codziennie.
Jak informuje Luisa Zhou, 4 na 5 marketerów wolałoby zrezygnować z działań w mediach społecznościowych niż e-mail marketingu. To w dalszym ciągu przynosi efekt, a dla wielu biznesów online stanowi wręcz najskuteczniejszy sposób dotarcia do klientów.
Jakie są główne zalety e-mail marketingu?
E-mail marketing ma wiele plusów, do których można zaliczyć:
- Wysokie ROI – jak podaje Statista, 30% marketerów twierdzi, że e-mail marketing osiąga w ich kampaniach najwyższy zwrot z inwestycji. 43% wskazuje, że ten zwrot jest na średnim poziomie.
- Możliwość personalizacji i segmentacji – dzięki zebraniu danych o odbiorcach możesz ich dzielić m.in. ze względu na wiek, płeć, dotychczasowe zakupy, wydatki na jedno zamówienie i personalizować wiadomości, aby jak najlepiej dopasować do nich treść. Dzięki temu osiągniesz wyższy zwrot z inwestycji.
- Odbiorca zgodził się na otrzymywanie wiadomości – ok. 49% e-maili to spam, który zapewne i Ty otrzymujesz na swój adres. Jednak e-mail marketing nie polega na wysyłaniu takich wiadomości. Te, które będzie otrzymywać odbiorca, są przez niego oczekiwane, co zwiększa szansę na uzyskanie zakładanych efektów.
- Elastyczność wiadomości – e-mail może zawierać tekst, grafikę oraz wideo, więc zawartość możesz dostosować do odbiorcy, produktu czy przekazu.
- Mierzalność – łatwo ocenisz skuteczność działań. Ustalisz współczynnik otwarć i klikalność poszczególnych elementów, które znajdują się w wiadomości. Jeśli jest w niej kilka odnośników, możesz sprawdzić, który osiągnął najwyższą klikalność.
- Możliwość dostosowania treści wiadomości do bieżącej aktywności odbiorców – jeśli użytkownik przeglądał produkty w danej kategorii, możesz mu zaproponować rabat, aby zachęcić do zakupu.
Wady e-mail marketingu
Takie działania mają nie tylko zalety. Oto, jakie wady ma e-mail marketing:
- Wiadomość może być oceniona jako spam – odbiorcy każdego dnia otrzymują mnóstwo niechcianych wiadomości. Poniższa grafika prezentuje, jak duża jest skala problemu. Blisko co drugi e-mail to spam. Wysyłaj wyłącznie wiadomości, na które zgodzili się Twoi odbiorcy. W przeciwnym wypadku mogą je po prostu usunąć i budować negatywną opinię na temat Twojej marki.
- Ryzyko niedostarczenia wiadomości – źle przygotowany e-mail może nigdy nie trafić do odbiorcy. Jeśli użyjesz słów, które uznawane są za spamerskie, adresat może nigdy nie zobaczyć Twojego przekazu. Po prostu wiadomość trafi do folderu spam.
- Problemy z projektowaniem wiadomości – musisz tworzyć takie, które będą się prawidłowo wyświetlać na różnych urządzeniach i u różnych dostawców poczty e-mail. Niektórzy odbiorcy chcą otrzymywać wyłączne wiadomości tekstowe – weź to pod uwagę.
- Musisz mieć odpowiednią bazę odbiorców – kampania nie odniesie sukcesu, jeśli roześlesz wiadomości do przypadkowych internautów. Powinieneś zbudować odpowiednią bazę osób, które godzą się na otrzymywanie e-maili dotyczących danych produktów czy branży.
Kiedy e-mail marketing jest skuteczny?
Efekt prowadzenia e-mail marketingu zależy od wielu czynników. Co zrobić, żeby Twoje działania przynosiły odpowiednie rezultaty? Sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę.
Zbuduj bazę odbiorców, którzy chcą otrzymywać Twoje wiadomości
Marketing e-mail może przynosić zadowalające wyniki, jeśli masz listę odbiorców, których faktycznie interesuje to, co oferujesz. Jej zbudowanie nie musi być trudne. Doskonałym na to sposobem jest zaoferowanie jakiegoś gratisu w zamian za dołączenie do newslettera. Może to być rabat na pierwsze zakupy czy inna promocja. Najlepiej, jeśli użytkownik ma wybór, jakie treści chce otrzymywać – szczególnie jeśli Twoja oferta jest szeroka.
Podziel odbiorców na segmenty, aby personalizować wiadomości
Możesz prowadzić sklep z bardzo szeroką ofertą. Klient, który kupił u Ciebie smartfon, niekoniecznie chce otrzymywać informacje o promocji na pralkę. Dlatego idealnie, jeśli może wybrać, jakiego typu wiadomości go interesują. Chce otrzymywać e-maile dotyczące określonej kategorii produktów? A może o promocjach albo nowościach? Jeśli treść wiadomości jest zgodna z oczekiwaniami, rośnie szansa na konwersję.
Pozwól określić częstotliwość otrzymywania e-maili
Możesz pytać użytkowników, dodających swój adres do newslettera, o to, jak często chcą otrzymywać wiadomość. Dzięki temu zwiększasz szansę, że zapoznają się z treścią i nie zrezygnują z otrzymywania e-maili.
Testuj wiadomości przed wysłaniem
Znaczenie ma każda część e-maila. Skup się na wszystkich elementach treści wiadomości – tytule, call to action, nazwie nadawcy, grafice i personalizacji treści. Warto przeprowadzać testy A/B – przygotuj dwie różne treści wiadomości i roześlij je do pewnej grupy odbiorców. Następnie analizuj skuteczność – współczynniki otwarć, klikalności i konwersji. Grupy testowe powinny liczyć po co najmniej 50 osób. Zwracaj również uwagę na godzinę otrzymania wiadomości, gdyż ona także wpływa na odbiór e-maila.
Pokaż, że warto czytać newsletter
Zapewnij wartościowe treści i wyróżnij odbiorcę. Możesz wysyłać mu spersonalizowane promocje albo dać opcję zamówienia produktu, zanim będzie ogólnie dostępny na stronie. Powiadamiaj użytkowników o planowanych zniżkach. Staraj się pokazać im, że warto czytać Twoje wiadomości.
Dlaczego warto korzystać z tej formy marketingu?
Jednym z najważniejszych argumentów, które przemawiają za tymi działaniami, jest wysoki zwrot z inwestycji. Z danych Litmus wynika, że e-mail marketing osiąga zwrot na poziomie 4200%. Oczywiście ROI zależy od branży. Każdy zainwestowany dolar w sektorze handlu detalicznego czy e-commerce przynosi 45 dolarów zwrotu. W przypadku oprogramowania – 36 dolarów. To uśrednione dane.
Poza tym to kanał komunikacji, dzięki któremu możesz osiągać przychody na zakupach klientów, którzy już korzystali z Twojej oferty. Poprzez wysyłanie wiadomości informujesz ich o promocjach, możesz przygotowywać indywidualne propozycje i nie tylko. Dbasz o bezpośredni kontakt, nie zapominasz o kliencie.
Na co zwrócić uwagę, planując strategię e-mail marketingową?
Jak już wiesz, e-mail marketing pozwala docierać do odbiorców i osiągnąć wysoki współczynnik zwrotu z inwestycji. To jedna z najlepszych metod komunikacji, ale osiągnięcie efektów wymaga odpowiedniej strategii działań. Zwróć uwagę na:
- Odpowiedni styl komunikacji – w przypadku wiadomości wysyłanych do klienta indywidualnego może sprawdzić się styl bezpośredni i luźny, który jednak nie do końca będzie trafiony w relacji B2B.
- Narzędzia do automatyzacji – są niezbędne. Dzięki nim szybko roześlesz wiadomości, uzyskasz dane na temat skuteczności danego e-maila. Przykładowe narzędzia godne uwagi to: GetResponse, MailerLite, ConvertKit i ActiveCampaign.
- Analiza wyników i modyfikacje w działaniach – nawet jeśli dana wiadomość jest skuteczna, to nie oznacza, że tak będzie zawsze. Dlatego regularnie sprawdzaj efektywność i udoskonalaj swoje kampanie, aby osiągać lepsze wyniki.
- Pisz zwięźle i na temat – Twój odbiorca może poświęcić mało czasu na każdą wiadomość, więc jeśli chcesz przekonać potencjalnych klientów do skorzystania z oferty, skup się na konkretach i korzyściach, które odniesie, jeśli na nią postawi.
- Używaj tagów ALT w grafikach – możliwe, że zdjęcie nie wyświetli się prawidłowo w e-mailu. Zamiast niego odbiorca zobaczy treść wspomnianego tagu ALT, która nada pewien kontekst i zasugeruje, co się znajduje na grafice.
E-mail marketing a znaczenie treści
Content odgrywa ważną rolę nie tylko w mediach społecznościowych czy na stronie WWW, ale również w kampaniach mailingowych. Treść wiadomości w dużej mierze decyduje o jej skuteczności. Zwróć uwagę na następujące elementy:
- Nadawca – czasami dobrym rozwiązaniem będzie samo imię i nazwisko, w innym przypadku nazwa firmy, a jeszcze w innym – połączenie obu informacji. Zastanów się, czego mogą oczekiwać odbiorcy.
- Tytuł wiadomości – skup się na przekazaniu kluczowej korzyści, np. 40% zniżki na wszystkie smartfony do 23.12. Oczywiście tytuł nie może wprowadzać w błąd.
- Dane liczbowe są pozytywnie odbierane, a mają zastosowanie zarówno w tytule, jak i treści wiadomości.
- Call to action – e-mail powinien zawierać zachętę do bezpośredniego kontaktu albo wykonania określonej czynności, np. złożenia zamówienia. W jednej wiadomości oczekuj jednego typu działania.
- Odnośniki do social mediów i inne ważne linki – warto je umieścić, ale nie w każdej wiadomości. Kiedy skupiasz się na promowaniu danego produktu lub usługi, nie rozpraszaj odbiorcy innymi odsyłaczami.
Gdzie sprawdzi się ten typ marketingu?
Mierzalność e-mail marketingu powoduje, że warto przetestować te działania bez względu na branżę. W każdej może się okazać, że efekty będą znakomite. Test nie musi Cię dużo kosztować, a dowiesz się, czy warto inwestować większe środki. Poniższa grafika prezentuje współczynnik otwarć wiadomości w zależności od branży.
Jak widzisz, najniższy wynik to 17,1%. Dlatego nie zastanawiaj się. Przetestuj e-mail marketing i oceń, czy warto wygospodarować środki na kampanię.