Anioł biznesu – kim jest i jak go pozyskać?

0

W początkowej fazie działalności start-upy potrzebują dużego zastrzyku kapitału, by móc rozwinąć swoją działalność tak, aby była ona rentowna. Chcąc zapewnić firmie prawo bytu na rynku startupowcy często zwracają się do aniołów biznesu. Kim jest anioł biznesu i czy warto z nim współpracować? Odpowiedzi znajdują się w poniższym artykule.

Anioł biznesu – co to jest?

Anioł biznesu to osoba, która inwestuje własne środki finansowe w firmy rozpoczynające swoją działalność. Jednak, wsparcie finansowe to nie jedyna rzecz, którą aniołowie biznesu mogą zaoferować młodym przedsiębiorstwom. Wsparcie inne niż inwestycje finansowe jest jedną z cech, które odróżniają aniołów biznesu od innych inwestorów, których rola zwykle ogranicza się do wniesienia kapitału w zamian za udział spółki. Między aniołami biznesu a firmą występuje pewna zależność, ponieważ monitorują dany projekt i są często mentorem lub przewodnikiem, który decyduje się poświęcić swoje doświadczenie i wiedzę na rzecz przedsiębiorców. Jest to niekwestionowana zaleta pozyskiwania funduszy od aniołów – ich wiedza i doświadczenie. W przeciwieństwie do dużych banków i pozostałych instytucji finansowych, inwestorzy współpracują z firmą bezpośrednio w drodze do sukcesu poprzez własne doradztwo i sugestie.

Anioły biznesu – jak to działa

Podczas rozwijania biznesu bardzo ważny jest czas oraz finansowanie, które anioł biznesu jest w stanie zapewnić w krótkim czasie w odróżnieniu do banku. Anioł biznesu jako inwestor nie będzie również oczekiwać spłaty zaoferowanych środków niezależnie od tego czy dane przedsięwzięcie faktycznie się powiodło. W zamian za kapitał, aniołowie biznesu otrzymują udziały własnościowe, a w przypadku sukcesu firmy, jej właściciel wraz z aniołem czerpią finansowe korzyści. Przedsiębiorstwo oficjalnie nie jest zobligowane do zwrotu kapitału, jednak aniołowie biznesu oczekują zwrotu z inwestycji, co oznacza, że właściciele firmy oddają im część swoich przyszłych zysków.

Rola anioła biznesu w biznesie

Aniołowie biznesu często skłonni są inwestować w przedsiębiorstwa, które charakteryzują się wysokim ryzykiem, co odstrasza banki. Dzięki swojemu doświadczeniu i wiedzy, wiedzą w jakim kierunku poprowadzić działania, by osiągnąć sukces. Aniołowie-inwestorzy, wchodząc do firmy, dzięki przekazanym środkom stają się także osobami decyzyjnymi, co nie dla każdego jest pozytywnym zjawiskiem. Inwestorzy mogą chcieć brać udział w podejmowaniu decyzji, które wpływają na wyniki działalności organizacji oraz będą oczekiwali wyjaśnienia podejmowanych decyzji przez zarządzających.

Aniołowie biznesu w Polsce

Poszukiwanie inwestora w Polsce jest ciężkim zadaniem – projekt musi być naprawdę interesujący, by przyciągnąć jego uwagę. Jeśli uda zdobyć się ich zainteresowanie i możliwe będzie pozyskanie od nich środków, jest to duża szansa na rozwój przedsiębiorstwa. Należy jednak pamiętać, że wsparcie anioła biznesu to nie wszystko – warto zastanowić się również jakie wartości wnosi do firmy i czy presja na zwiększanie wartości firmy jest tym, co organizacja zdoła wytrzymać.

Oceń tekst

Kliknij na gwiazdkę by dodać ocene!

Średnia ocena 5 / 5. Ilość ocen. 1

Dotychczas nikt nie zagłosował. Bądź pierwszy!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, aby dowiedzieć się więcej. Akceptuj Więcej informacji