Polskie firmy odnoszą sukcesy na całym świecie. Wielu udało się osiągnąć znakomite wyniki. To przedsiębiorstwa z różnych branż, które zdobyły swoją pozycję dzięki konsekwencji i strategicznemu działaniu. Na czym polega ich sukces? Czym dokładnie się zajmują? Które polskie firmy za granicą osiągnęły znakomite wyniki?
LPP – słynna marka odzieżowa
Polskie firmy za granicą osiągają sukcesy w różnych krajach. Na pierwszy rzut oka LPP może Ci niewiele mówić, tymczasem, jeśli przejdziesz się po polskich galeriach, to zobaczysz wiele marek, które do niej należą. Chodzi o Reserved, Cropp, House, Mohito i Sinsay. Firma od 30 lat buduje jedno z największych przedsiębiorstw modowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Obecnie jej produkty są dostępne w 39 krajach. W 27 państwach prowadzi stacjonarne oddziały, a w 34 oferuje sprzedaż online. Posiada ponad 2 tys. salonów. Zysk netto marki w 2022/2023 wyniósł ponad 1 mld złotych. Tygodniowo przedsiębiorstwo wysyła 18 mln sztuk odzieży. Należy do polskich marek znanych na świecie, ale też lokalnie osiąga znakomite wyniki.
Źródło: LPP
Drutex – producent okien
Polskie firmy za granicą osiągają sukcesy w różnych branżach. Drutex to gigant, który jest jednym z największych producentów okien w Europie. Obecnie przedsiębiorstwo zatrudnia ponad 3,3 tys. osób na 110 tys. mkw. powierzchni produkcyjnej. Historia marki rozpoczęła się w 1985 roku. Jej założycielem jest Leszek Gierszewski. Początkowo firma zajmowała się produkcją siatki ogrodzeniowej, a dopiero po 9 latach wprowadziła do oferty okna. Tylko w 2019 roku zainwestowała ponad 70 mln zł. Sprzedaje produkty do kilkudziesięciu krajów, w tym: Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Francji, Włoch, Australii, Nowej Zelandii i Meksyku.
Źródło: Oknonet
4F – polska marka odzieżowa
LPP to niejedyne polskie przedsiębiorstwo z branży odzieżowej, które osiąga sukcesy na świecie. Właścicielem marki 4F jest OTCF S.A. Firma powstała w 1995 roku, a założył ją Igor Klaja. Przedsiębiorstwo zajmuje się produkcją, projektowaniem i sprzedażą odzieży sportowej, a także obuwia i akcesoriów. Produkty są adresowane zarówno do zawodowców, jak i amatorów. Obecnie oferta dociera do klientów w 44 krajach, w tym: USA, Australii, Wielkiej Brytanii, Katarze i Singapurze. Jej ambasadorami są Anna i Robert Lewandowscy. 4F od ponad 10 lat współpracuje z polską kadrą olimpijską, a także kilkoma Komitetami Olimpijskimi. Podczas Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w 2022 roku i w Tokio w 2020 roku odzież marki nosiło 9 reprezentacji. Poza Polską były to również Portugalia, Chorwacja i Grecja.
Źródło: 4F
Trefl – producent gier planszowych i puzzli
Jeśli jesteś fanem gier planszowych, to z pewnością wpadły Ci w ręce produkty pochodzące od tej marki. Trefl działa na rynku od 1985 roku. W skład grupy wchodzą przedsiębiorstwa o różnym profilu. Marka jest jednym z największych producentów puzzli w Europie. Jej roczna produkcja przekracza 20 mln sztuk. Firma produkuje również zabawki Premium – rozwiązania najwyższej jakości. Należą do nich samochodziki marki SIKU, zabawki naukowe Science4You, klocki konstrukcyjne BrickTrick czy też zabawki elektroniczne marki VTech. Trafiają do ponad 50 krajów. W Czechach, Słowacji i w Niemczech przedsiębiorstwo ma swoje przedstawicielstwa. Produkty firmy Trefl znajdziesz w Polsce w niemal każdym sklepie z zabawkami.
Źródło: Trefl
Wawel, czyli znane na świecie polskie słodycze
Ta marka jest doskonale znana nie tylko w kraju założenia. Przedsiębiorstwo jest jednym z najstarszych w Polsce, jeśli chodzi o produkcję słodyczy. Początki działalności przypadają na rok 1989. Wszystko zaczęło się w Krakowie, gdzie Adam Piasecki założył pierwszy sklep ze słodkościami. Rosnące zainteresowanie ofertą spowodowało, że skala działalności stale się powiększała. Obecnie to polska marka znana na świecie. W 2023 roku w Wawel SA pracuje ponad 1000 osób. Firma ciągle się rozwija. Produkty tego przedsiębiorstwa są dostępne w ponad 50 krajach na 5 kontynentach.
Źródło: Wawel
CCC – potentat w segmencie obuwniczym
CCC to marka, którą z pewnością doskonale znasz. Trudno w Polsce o galerię handlową, w której nie znajdziesz jej sklepu. To jedna z największych europejskich spółek w segmencie obuwia, ale nie tylko jako CCC. W sumie do grupy należy 90 platform e-commerce i 950 sklepów w 28 krajach pod markami CCC, eobuwie.pl, Modivo i DeeZee. To polskie marki znane na świecie. Grupa zatrudnia blisko 14 tys. pracowników. Z jej oferty stacjonarnie mogą skorzystać mieszkańcy zdecydowanej większości krajów w Europie.
Źródło: CCC
CD Projekt – z miłości do gier
Sukces marki CD Projekt wynika przede wszystkim z popularności gier komputerowych. Założyciele firmy, Marcin Iwiński i Michał Kiciński, swoją przygodę z handlem rozpoczęli od giełdy, na której sprzedawali gry. Działalność na dobre rozkręciła się w 1994 roku. Firma dostarczała wówczas oprogramowanie importowane ze Stanów Zjednoczonych. W 2003 roku rozpoczęła prace nad Wiedźminem – grą, która okazała się dużym sukcesem komercyjnym. Ostatnie lata stały pod znakiem dynamicznego rozwoju firmy, nowych projektów i aktualizacji. To polska marka znana na świecie. Zatrudnia blisko 1300 pracowników 43 narodowości. Ma biura w 10 krajach. Zdecydowana większość wpływów przedsiębiorstwa pochodzi z Ameryki Północnej – 71%. Drugą pozycję zajmuje Europa – 18%. Przychody z Polski wynoszą 3%.
Źródło: CD Projekt
Asseco, czyli oprogramowanie dla firm
Asseco to największy polski producent oprogramowania, jaki notowany jest na Giełdzie Papierów Wartościowych. Marka powstała w 1991 roku. Przedsiębiorstwo zajmuje się tworzeniem oprogramowania skierowanego do różnych sektorów gospodarki. Firma działa w 61 krajach i zatrudnia blisko 33 tys. osób. To polska marka znana na świecie, partner firm i instytucji.
Źródło: Bank
KROSS, czyli polskie rowery znane na świecie
To przedsiębiorstwo jest największym polskim producentem rowerów. Firmę założył na początku lat 90. XX wieku Zbigniew Sosnowski. Wszystko zaczęło się od sklepu rowerowego w Przasnyszu. Z upływem lat marka stała się jednym z największych producentów jednośladów w Europie. Obecnie rowery tej firmy możesz spotkać w ponad 50 krajach, w Europie Środkowo-Wschodniej, Europie Zachodniej czy nawet w Omanie. Ważnym krokiem w rozwoju przedsiębiorstwa było przejęcie w 2017 roku holenderskiej marki Multicycle. Dzięki temu polska firma zyskała know-how związane z produkcją rowerów elektrycznych.
Źródło: mtb-xc
Integer.pl Spółka Akcyjna, czyli paczkomaty
Nazwa może niewiele Ci mówi, a tymczasem to polska marka znana na świecie, której rozwiązania możesz mijać codziennie w okolicach marketów i nie tylko. To jedna z najdynamiczniej rozwijających się firm pocztowych w Europie, a popularność zdobyła dzięki paczkomatom InPost. Działalność rozpoczęła w 1999. Jej założycielem jest Rafał Brzoska. Początkowo przedsiębiorstwo zajmowało się kolportażem ulotek. Przełomowy był rok 2006, kiedy to powołano spółkę InPost. Samoobsługowe paczkomaty zaczęły pojawiać się w 2009 roku. W 2020 ilość maszyn w Polsce wynosiła ponad 10 tys. Cieszą się ogromną popularnością również w innych krajach. Działają m.in. w Australii, Czechach, Słowacji, Chile, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Islandii, Arabii Saudyjskiej, Kolumbii, Salwadorze, Gwatemali, na Kostaryce oraz Cyprze.
Źródło: Integer
Największe polskie firmy za granicą – podsumowanie
Opisane firmy to tylko niektóre z tych, które osiągnęły sukces na świecie. Kolejne marki docierają na różne kontynenty, a często polskie projekty okazują strzałami w dziesiątkę, które odnajdują się niemal wszędzie.