12 najpopularniejszych wyszukiwarek internetowych

Poznaj najlepsze wyszukiwarki!

6

Wyszukiwarki internetowe stanowią podstawę poruszania się użytkowników w sieci. Dzięki nim możesz wyszukiwać pożądane artykuły, grafiki czy filmy. Przedstawiamy Ci ranking 12 popularnych wyszukiwarek internetowych, pośród których z pewnością znajdziesz tę, która spełni Twoje oczekiwania.

1. Google – największa wyszukiwarka na świecie

Najpopularniejsza wyszukiwarka Google
Adres: https://www.google.pl
Pewnie wielu z Was na hasło ,,wyszukiwarka internetowa’’ reaguje jednoznacznie – Google. I jest w tym dużo racji, ponieważ Google to niekwestionowany lider wśród wyszukiwarek na skalę światową. Według danych z kwietnia 2020 roku Google stanowi prawie 92% światowego rynku wyszukiwarek internetowych. Na swoją pozycję Google pracowało przez wiele lat – wyszukiwarka powstała pod koniec ubiegłego wieku i nieprzerwanie funkcjonuje na rynku od ponad 20 lat! Użytkownicy kochają Google za bogatą ofertę funkcjonalności, którą firma stale stara się rozbudowywać i udoskonalać, a także bardzo precyzyjne wyniki wyszukiwania oparte o specjalny algorytm PageRank. To właśnie on w dużej mierze zrewolucjonizował cały rynek wyszukiwarek internetowych na świecie.
Jaka jest zatem wyszukiwarka inna niż Google?

2. Bing – druga wyszukiwarka internetowe na świecie

wyszukiwarka internetowa bing
Adres: https://www.bing.com/?cc=pl
Bing to druga po Google najpopularniejsza wyszukiwarka internetowa. Kontroluje ona 2,79% światowego rynku wyszukiwarek. Niewiele osób jednak wie, że Bing to autorski produkt firmy Microsoft, która jest niemalże monopolistą na rynku PC. Nie można tego jednak powiedzieć o branży wyszukiwarek internetowych. Bing został udostępniony dla użytkowników ponad 10 lat później niż Google – w 2009 roku. Jest on następcą MSN Search. Bing to domyślna wyszukiwarka internetowa w microsoftowskim Windowsie w przypadku urządzeń stacjonarnych i mobilnych opartych o ten system i to właśnie ten szczegół sprawia, że z Binga korzystają użytkownicy Windowsa na całym świecie.

3. Yahoo – lepsza wyszukiwarka od Google w latach 90.

Popularna wyszukiwarka Yahoo
Adres: https://pl.search.yahoo.com/
Podium najpopularniejszych wyszukiwarek zamyka Yahoo. Historia tej wyszukiwarki jest bardzo ciekawa, ponieważ powstała ona w 1994 roku, czyli cztery lata przed Google. W latach 90. była liderem swojej branży i najczęściej używaną wyszukiwarką. Wszystko zmieniło się po wejściu na rynek wyszukiwarki Google i wprowadzaniu przez nią kolejnych funkcjonalności. Znaczenie Yahoo zaczęło drastycznie spadać. W 2017 roku Yahoo zostało przejęte przez firmę telekomunikacyjną Verizon Communications i obecnie kontroluje mniej niż 2% światowego rynku wyszukiwarek internetowych. Yahoo w swojej historii popełniło wiele błędów, które zaważyły na przyszłości wyszukiwarki, m.in. nie zdecydowało się na zakup Google (wtedy funkcjonującego pod nazwą PageRank) za śmieszną z perspektywy obecnych czasów kwotę – miliona dolarów.

4. Baidu – azjatycka/chińska wyszukiwarka internetowa

Chińska wyszukiwarka
Adres: https://www.baidu.com/
Mało znana Europejczykom, a robiąca niesamowitą karierę w Azji – to właśnie wyszukiwarka internetowa Baidu. Chiny należą do niewielkiego grona państw, gdzie wyszukiwarka inna niż Google jest liderem – Baidu kontroluje ponad 64% tamtejszego rynku. Co ciekawe, Baidu to również szósta najczęściej wyszukiwana strona w internecie wg portalu Alexa. Na chińskim rynku Baidu jest traktowane praktycznie jak odpowiednik Google, ponieważ podobnie jak konkurent posiada bardzo rozbudowane funkcjonalności. Popularność Baidu w skali światowej nie jest jednak tak duża, jak w Chinach – zgarnia tylko 1,1% światowego rynku wyszukiwarek.

5. Yandex – rosyjska wyszukiwarka internetowa

Wyszukiwarka internetowa - rosja
Adres: https://yandex.pl/
Przez wielu Yandex określany jest mianem ,,rosyjskiego Google’’, a to dlatego, że jest on najpopularniejszą wyszukiwarką na tamtejszym rynku. Yandex używany jest nie tylko w Rosji, ale także takich krajach jak Białoruś, Turcja czy Uzbekistan. Wyszukiwarka jest bardzo dobrze dostosowana do specyfiki języka rosyjskiego, dlatego często korzystają z niej użytkownicy posługujący się właśnie tym językiem lub zbliżonymi do niego. Yandex nigdy nie zrobił furory na świecie i obecnie stanowi ok. 0,54% światowego rynku wyszukiwarek internetowych.

6. DuckDuckGo – multi wyszukiwarka internetowa

Bezpieczna wyszukiwarka duckduckgo
Adres: https://duckduckgo.com/
Popularne wyszukiwarki internetowe to także znana ze swojego logo nawiązującego do nazwy -DuckDuckGo. Jest ona relatywnie młodą wyszukiwarką – powstała w 2008 roku, jednakże w ostatnich latach znacznie zyskuje na popularności. Co za nią stoi? Przede wszystkim wysoki poziom anonimowości użytkowników. DucDuckGo deklaruje, że nie przechowuje żadnych danych o użytkownikach, co stawia ją w zupełnym przeciwieństwie do Google. Wiele osób chwali DuckDuck za szybkość oraz bardzo precyzyjne wyniki wyszukiwania. Warto również wspomnieć, że wyszukiwarka oparta jest o otwarte oprogramowanie.

7. Ask.com – wyszukiwarka pytań i odpowiedzi

wyszukiwarka pytań i odpowiedzi
Adres: https://www.ask.com/
Wyszukiwarka inna niż Google, którą wybierają głównie Amerykanie. Powstała w 1996 roku, jak sama nazwa mówi, aby odpowiadać na pytania użytkowników. Zanim Google usprawnił swój algorytm, Ask.com był jedną z najlepszych wyszukiwarek, jeżeli chodzi o precyzyjne wyniki wyszukiwania dla naturalnych haseł, wpisywanych przez użytkowników. Obecnie wyszukiwarka używana jest głównie na rynku amerykańskim.

8. WolframAlpha

Specjalistyczna wyszukiwarka wolframalpha
Adres: https://www.wolframalpha.com/
WolframAlpha to prawdziwa perełka w tym zestawieniu. Wyszukiwarka powstała w 2009 roku, czyli w czasie, gdy swoją premierę miało sporo innych współcześnie używanych rozwiązań. WolframAlpha formułuje wyniki dla naturalnych zapytań, wpisanych przez użytkowników np. w formie pytań. Ta wyszukiwarka internetowa potrafi rozwiązać równania matematyczne czy podać konkretne dane statystyczne. Bardzo często zwraca wyniki w postaci odniesień do naukowych publikacji. Na tę chwilę WolframAlpha nie jest dostępna w polskiej wersji językowej – zapytania musisz formułować w języku angielskim.

9. Contextualwebsearch.com – wyszukiwarka kontektowa

Wyszukiwarka kontekstowa
Adres: https://contextualwebsearch.com/
Nasz ranking wyszukiwarek internetowych obejmuje również mniej popularne, ale interesujące z perspektywy dalszego rozwoju rynku rozwiązania. Jednym z nich jest contextualwebserach.com. Twórcy wyszukiwarki bazowali na najnowszych badaniach dotyczących ludzkiego mózgu i tak też działa contextualwebsearch.com – na zasadzie imitowania tego, w jaki sposób człowiek indeksuje wspomnienia. Jest to bardzo ciekawy projekt dostępny dla użytkowników bez żadnych opłat.

10. Archive.org – specjalistyczna wyszukiwarka w formie archiwum

Adres: https://archive.org/
Internetowe archiwum stron
Jak sama nazwa wskazuje, Archive.org to nie klasyczna wyszukiwarka internetowa, a raczej pewnego rodzaju archiwum stron internetowych i nie tylko – znajdziesz tam archiwa książek, tekstów, piosenek itd. Wyszukiwarka oferuje ciekawą opcję podglądu, jak dana strona wyglądała w przeszłości – wystarczy wpisać jej adres url, a zostanie Ci wyświetlony kalendarz z datami, w których zrobiono printscreena danej strony, klikasz i masz przed sobą podgląd danej www nawet sprzed kilku lat! Ten oryginalny projekt prowadzony jest przez organizację non – profit ze Stanów Zjednoczonych.

11. Facebook – portal i wyszukiwarka społecznościowa

wyszukiwarka społecznościowa facebook
Adres: https://www.facebook.com/
Popularne wyszukiwarki internetowe, to nie tylko indywidualne narzędzia do wyszukiwania treści, obrazów, wideo itd. To także wyszukiwarki, które są częścią wielkich platform tj. Facebook. Coraz częściej wyszukiwarka Facebooka służy nam nie tylko do wyszukiwania osób i zapraszania znajomych. Wyniki wyszukiwania Facebooka poszerzane są o kolejne funkcjonalności, można je filtrować i sortować. Facebook pozwala na wyszukiwanie danych, których inne wyszukiwarki tj. Google nie są w stanie nam zapewnić – mowa o naszych prywatnych danych, które sami zamieszczamy w sieci na naszych tablicach, grupach itd.

12. Linkedin – internetowa wyszukiwarka biznesowa

Wyszukiwarka linkedin
Adres: https://www.linkedin.com/
Nasz ranking wyszukiwarek internetowych zamyka kolejne niestandardowe narzędzie. O ile Facebook pozwala na wyszukiwanie i agregowanie prywatnych danych, Linkedin to obecnie najlepsza wyszukiwarka pod kątem znajdywania kontaktów biznesowych – nowych pracowników, firm do współpracy, podwykonawców itd. To tu ludzie ujawniają bardzo dużo informacji, które jeszcze kilka lata temu posiadały wyłącznie działy HR firm, do których aplikowaliśmy.

Najpopularniejsze wyszukiwarki – podsumowanie

Jak widać, rynek wyszukiwarek internetowych to nie tylko Google. Istnieją inne wyszukiwarki, które oferują zgoła odmienne funkcjonalności niż lider branży. Rozwój nauki i sztucznej inteligencji pozwala na tworzenie coraz to nowszych i bardziej zaawansowanych algorytmów, które zapewniają nam bardziej naturalne wyniki wyszukiwania, zbliżone działaniem do procesów myślowych człowieka. Jest wysoce prawdopodobne, że za kilka lat ranking wyszukiwarek internetowych będzie wyglądać całkiem inaczej – niektórzy gracze przestaną się liczyć, a zastąpią ich nowe, innowacyjne rozwiązania.

Oceń tekst

Kliknij na gwiazdkę by dodać ocene!

Średnia ocena 4.8 / 5. Ilość ocen. 5

Dotychczas nikt nie zagłosował. Bądź pierwszy!

6 Komentarze
 1. Adek napisał

  Szkoda, że Google szczególnie w naszym kraju ma taki monopol. Jak w każdej branży, monopol nie jest zdrową sytuacją. Podejrzewam, że jeszcze bardzo długo – kilkanaście lat Google będzie liderem wśród wyszukiwarek i ewentualnie zagrozi mu jakiś nowy trend związany z rozwojem technologii. Z tego co się dowiedziałem i byłem zaskoczony – to wyszukiwarka Google to jeden z istotniejszych elementów składowych spółki, ale każdy z nas przecież korzysta również z przeglądarki Chrome czy Androida na telefonach. Jednym słowem Google jest wszędzie!

  1. Rybka napisał

   Niestety mimo negatywnych skojarzeń z Google to nie ma żadnej alternatywy. Swego czasu korzystałam z Binga bo był domyślą wyszukiwarką w przeglądarce Firefox. Wyniki to był dramat. W Googlu znacznie szybciej udawało mi się znaleźć to info którego szukałam.

 2. Kuba napisał

  Pamiętam jak jeszcze kilka lat temu duckduckgo było wspominane jako konkurencja dla wyszukiwarki Google. Lata minęły, kwestia prywatności w internecie jest jeszcze bardziej na topie, a duckduckgo nieznany tak jak był.

 3. Bart napisał

  Szkoda, że firmy nie chcą podejmować się pozycjonowania w Bingu. U mnie ta wyszukiwarka ma najwyższy współczynnik konwersji – ok.5%.Też tak macie?

 4. Mariusz W. napisał

  Liczę na rozwój Yandexa w Polsce, w końcu to dzieło naszych słowiańskich braci. Dawno temu była polska wersja. Teraz chyba coś działają, bo uruchomili raczkującą wersję pod polską domeną.

  Blisko jest też czeski Seznam.cz, ale on chyba nie ma widoków na rozwój poza Czechami. W języku polskim jest tam wyłącznie serwis mapowy.

 5. Moskal napisał

  Ja coraz częściej wyszukuję w Yandex. Google promuje wielkich graczy – w pewnym sensie wyniki w tej wyszukiwarce są algorytmicznie ustawiane, aby były „poprawne” politycznie i społecznie. Szczególnie branża „zdrowie” jest ograniczana tylko dla zaufanych. Wyszukując w Yandex znacznie częściej znajduje jakieś ciekawe informacje na bardzo niszowych i niepopularnych blogach/portalach, których autorzy są ekspertami w danej dziedzinie.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, aby dowiedzieć się więcej. Akceptuj Więcej informacji