UX i UI designer – różnice i podobieństwa

0

Z każdym rokiem pojęcia UX i UI stają się coraz bardziej popularne. Pomimo tego przez wielu są one wciąż mylone, tak samo, jak zakres obowiązków specjalistów zajmujących się obiema dziedzinami. Poniżej objaśniamy, kim są UX i UI Designerzy, a także, nad czym pracują każdego dnia.

UX Designer – kto to jest?

Aby zrozumieć, kim jest UX Designer, warto zacząć od samego pojęcia UX. User experience to inaczej doświadczenia użytkownika, czyli ogół wrażeń i odczuć dotyczących danego produktu lub usługi, z którym użytkownik ma kontakt. Idąc dalej, pojawia się pojęcie UX Design, czyli projektowanie doświadczeń użytkownika. Polega ono na tworzeniu i wdrażaniu rozwiązań, które mają satysfakcjonować klienta i powodować, że będzie on odczuwał pozytywne emocje względem danego produktu lub usługi.

Jak już się zapewne domyślasz, UX Designer to nie kto inny, jak specjalista zajmujący się UX Designem. To osoba, która łączy w sobie wiele kompetencji z zakresu analityki, psychologii, a także projektowania graficznego. Musi wyróżniać się empatią, a jednocześnie umiejętnością krytycznego spojrzenia na produkt, usługę lub proces.

user experience

UX Designer – czym się zajmuje?

Jak już wspomnieliśmy, UX Designer odpowiada za projektowanie doświadczeń użytkowników. W praktyce oznacza to, że jego głównym zadaniem jest stworzenie rozwiązania, które będzie dla użytkownika intuicyjne, łatwe w obsłudze i będzie gwarantować mu satysfakcję. Dla przykładu, tworząc stronę internetową, UX Designer musi zadbać o to, aby użytkownik w łatwy sposób mógł się po niej poruszać, a także, aby w możliwe najprostszy sposób dokonał na niej pożądanego działania (np. zakupu produktu czy uzyskania informacji kontaktowych).

Z tego powodu na pracę UX Designera składa się wiele elementów – analiza person oraz samego produktu lub usługi, analiza i interpretacja danych dotyczących zachowania klientów, tworzenie makiet i prototypów, projektowanie układu zawartości strony, przewidywanie zachowania klientów, a także testowanie zaproponowanych rozwiązań. Patrząc na różnorodność obowiązków, do umiejętności UX Designera należy zaliczyć nie tylko podstawy UX Design, ale i znajomość analityki internetowej, wykonywania testów użyteczności, badań na użytkownikach oraz podstaw samej psychologii. Jest to stanowisko interdyscyplinarne, wymagające kompetencji z wielu dziedzin.

UI Designer – kto to jest?

UI to skrót od user interface, czyli interfejsu użytkownika, a UI Design to oczywiście projektowanie interfejsu użytkownika. Polega ono na tworzeniu komunikacji między użytkownikiem a system komputerowym. Dzięki interfejsowi możliwa jest interakcja na linii użytkownik – system. UI Designer to osoba odpowiedzialna za tworzenie rozwiązań pozwalających na interakcję ludzi z oprogramowaniem komputerowym. Można więc wnioskować, że UI Designer to ktoś z pogranicza projektowania graficznego oraz programowania front-endowego.

user interface

UI Designer – czym się zajmuje?

Praca UI Designera polega na tworzeniu warstwy wizualnej np. strony, sklepu, aplikacji. Na proces ten składa się wiele elementów – opracowanie struktury strony, wdrożenie nawigacji, określenie stylu i szaty graficznej, dobór elementów multimedialnych, zaproponowanie typografii, dostosowanie do brandu.

W swoich działaniach UI Designer musi ściśle współpracować z UX Designerem, odpowiedzialnym za user experience oraz programistą, który będzie wdrażał finalny projekt graficzny w życie. Do umiejętności UI Designera należy zaliczyć świetny zmysł estetyczny, kreatywność, cierpliwość i konsekwencję w działaniu. W końcu ogół jego działań ma tworzyć spójny projekt, który będzie spełniał oczekiwania użytkowników.

Współpraca UX i UI Designera

Kompetencje UX i UI Designera są zgoła inne, jednakże już na pierwszy rzut oka widać, że w wielu miejscach praca obu specjalistów zależy od siebie. Nie ma dobrego UI bez dobrego UX i na odwrót. Dla przykładu, tworząc nową stronę internetową, UI Designer powinien bazować na analizie przeprowadzonej przez UX Designera, aby lepiej zrozumieć, jakie przyzwyczajenia mają potencjalni użytkownicy, w jaki sposób będą poruszać się po stronie. Pozwoli to na wdrożenie intuicyjnego układu strony oraz prostej nawigacji. Efektywna współpraca na linii UX – UI Designer pozwoli na zaprojektowanie rozwiązań przyjaznych użytkownikom, dzięki czemu obie strony mogą realizować swoje cele.

UX i UI Designer – podsumowanie

Projektowanie UX/UI to skomplikowany proces wymagający przede wszystkim odpowiednich kompetencji i umiejętności. Połączenie analitycznego myślenia oraz empatii UX Designera z poczuciem estetyki oraz konsekwencją UI Designera pozwala osiągnąć świetne rezultaty w postaci intuicyjnego, przyjaznego użytkownikom produktu lub usługi. W tym wszystkim należy pamiętać, że nie można utożsamiać z sobą pracy UX Designera z działaniami specjalisty UI. Ich kompetencje oraz zakres obowiązków są całkowicie inne, dlatego dla uzyskania satysfakcjonujących rezultatów niezbędne będzie zatrudnienie osobnych specjalistów znających podstawy UI oraz UX.

Oceń tekst

Kliknij na gwiazdkę by dodać ocene!

Średnia ocena 5 / 5. Ilość ocen. 1

Dotychczas nikt nie zagłosował. Bądź pierwszy!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, aby dowiedzieć się więcej. Akceptuj Więcej informacji