Rodzaje hostingu – jaki wybrać

0

Wybór hostingu to jeden z podstawowych elementów, który powinieneś brać pod uwagę, tworząc stronę lub sklep internetowy. Jednakże dla wielu osób działanie hostingu, kryteria jego doboru, a także wpływ tej decyzji na funkcjonowanie witryny, nie są do końca zrozumiałe. Wyjaśniamy, czym jest hosting, opisujemy jego rodzaje oraz najważniejsze czynniki, które musisz przeanalizować przy jego zakupie, dzięki czemu decyzja stanie się prostsza, niż myślisz.

Co to jest hosting?

Zacznijmy od najważniejszego, czyli wyjaśnienia, czym właściwie jest hosting stron. Usługa hostingu umożliwia publikację strony internetowej, sklepu czy aplikacji w sieci poprzez wynajmowanie lub wykupienie dostępu do serwera. Firma hostingowa dzieli się swoim serwerem, udostępniając jego zasoby innym użytkownikom sieci za odpowiednią opłatą. Dzięki hostingowi cała zawartość Twojej strony – np. kod HTML, style CSS czy grafiki – mogą być dostępne dla użytkowników internetu 24 godziny na dobę. Podsumowując, inwestując w hosting stron internetowych, kupujesz miejsce do przechowywania wszystkich plików swojej witryny online.

Aby wytłumaczyć działanie hostingu, należy wyjaśnić jeszcze jedno, niezwykle ważne pojęcie. Serwer to komputer, który jest ciągle połączony z siecią internetową. Przechowuje on pliki witryn internetowych i udostępnia je w momencie, gdy użytkownicy chcą wejść w interakcję z witryną. Serwer posiada określoną przestrzeń, którą jego administrator może udostępniać innym, jednocześnie nie tracąc kontroli nad działaniem, wydajnością i bezpieczeństwem serwera.

Jak działa hosting?

Hosting jest miejscem, gdzie będziesz przechowywać wszystkie elementy niezbędne do poprawnego załadowania Twojej strony. Aby uzyskać do niego dostęp, musisz wykupić odpowiedni pakiet u dostawcy usługi hostingowej. O tym, jaki rodzaj hostingu wybrać dla strony i na co zwrócić szczególną uwagę, piszemy w dalszej części artykułu.

Kiedy wykupiłeś już dostęp do serwera, musisz zalogować się do niego poprzez serwis hostingowy. Następnie należy przesłać pliki witryny na serwer. Aby Twoja strona poprawnie działała, konieczne jest także wykupienie i rejestracja domeny, dzięki której użytkownicy będą mogli dostać się na stronę internetową. Gdy użytkownik wpiszę nazwę Twojej domeny w wyszukiwarce lub kliknie link prowadzący do niej, przeglądarka internetowa pobierze pliki z serwera i wyświetli zawartość strony userowi. Cały ten proces powinien zająć mniej niż kilka sekund – w innym wypadku użytkownik może zrezygnować z wejścia na Twoją stronę.

Domena a hosting – czym się różnią?

Opisując działanie hostingu, nadmieniliśmy, że do poprawnego działania hostingu strony internetowej konieczna jest rejestracja domeny. Domena to inaczej unikalny adres internetowy, pod którym dostępna jest Twoja strona. Gdyby nie domeny, musiałbyś zapamiętać adres IP serwera, aby uzyskać dostęp do jego zasobów. Zastosowanie domen powoduje, że użytkownik może szybko zaleźć daną stronę po jej niepowtarzalnej nazwie.

Domena i hosting są pojęciami zależnymi, ale nie można ich mylić. Wykupując hosting stron internetowych, musisz zarejestrować także domenę, aby użytkownicy mogli uzyskać dostęp do Twojej witryny. Hosting zapewnia jedynie miejsce na przechowywanie plików strony, a domena pozwala w łatwy sposób dostać się do zawartości strony zamieszczonej na serwerze po wpisaniu jej nazwy przez użytkownika w pasku wyszukiwarki.

Rodzaje hostingu

Jaki wybrać hosting?

Wyróżniamy cztery podstawowe rodzaje hostingu. Każdy z nich ma inne parametry techniczne, możliwości zarządzania, a więc również odpowiada potrzebom różnych witryn. Poniżej opisujemy każdy z nich, przedstawiając ich główne zalety oraz wady.

Hosting współdzielony

Działanie tego rodzaju hostingu polega na współdzieleniu przestrzeni serwerowej z innymi witrynami. Z zasobów serwera takich jak RAM czy CPU jednocześnie korzysta wiele stron, aplikacji czy e-commerców. Hosting współdzielony to najpopularniejszy wybór wśród początkujących, którzy posiadają strony internetowe z niewielkim ruchem lub dopiero startują z działalnością online i nie mają dużych wymagań serwerowych. Dlaczego? Jest on najtańszym sposobem na hostowanie strony internetowej. Problemy z hostingiem współdzielonym rozpoczynają się w momencie, gdy Twoja witryna zyskuje coraz większy ruch, rozbudowujesz jej asortyment czy dodajesz nowe, skomplikowane funkcjonalności. Hosting współdzielony z czasem przestanie wystarczać, a co za tym idzie, mogą pojawiać się problemy z dostępem do strony przez użytkowników.

VPS hosting

VPS, czyli Virtual Private Server. Najczęściej określa się go mianem kompromisu pomiędzy hostingiem współdzielonym a dedykowanym. Dana witryna korzysta z tego samego serwera co inne strony, jednakże ma ona przydzieloną własną przestrzeń. Oznacza to, że inne strony korzystającego z tego serwera, nie współdzielą zasobów z Twoją witryną. Znaczne wzrosty ruchu na innych witrynach hostowanych na VPS nie mają wpływu na działanie Twojej strony i vice versa. Ten rodzaj hostingu daje o wiele większe możliwości niż hosting współdzielony, jednakże wciąż może nie radzić sobie z ogromnymi skokami ruchu, które powodują wykorzystanie dużej ilości zasobów. VPS jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla średnich i dużych stron oraz średniej wielkości e-commerców.

Hosting dedykowany

Opcja dla dużych stron, serwisów korporacyjnych, rozbudowanych e-commerców obsługujących dziesiątki tysięcy użytkowników dziennie. Hosting dedykowany to rozwiązanie dla wymagających. Dzięki niemu posiadasz serwer na wyłączność, a Twoja witryna jest jedyną, która korzysta z jego zasobów. Powoduje to również dostęp do pełnej administracji serwera, daje możliwość indywidualnej konfiguracji i kontrolę nad bezpieczeństwem. Jednakże wraz z funkcjonalnościami i przywilejami płynącymi z posiadania dedykowanego hostingu strony internetowej, idzie również cena, która jest o wiele wyższa niż w przypadku VPS, nie wspominając o hostingu współdzielonym. Ten rodzaj hostingu polecamy tylko zaawansowanym użytkownikom, z bardzo dużymi wymaganiami względem przestrzeni serwerowej.

Hosting w chmurze

Hosting w chmurze to rozwiązanie, które w ostatnich latach zyskuje coraz większą popularność. Jego działanie opiera się na połączeniu wielu maszyn, które współpracują ze sobą. Oznacza to, że witryna jednocześnie korzysta z zasobów nie jednego, a kilku czy kilkunastu serwerów. Hosting w chmurze redukuje możliwość obciążenia serwerów i związanych z tym problemów z dostępem do stron przez użytkowników – gdy jeden serwer jest przeciążony, witryna wykorzystuje zasoby innego połączonego serwera. Ten rodzaj hostingu daje bardzo duże możliwości skalowalności – Twoja strona wykorzystuje tyle zasobów, ile w danej chwili potrzebuje, a ty nie musisz martwić się o wydajność serwera. Ze względu na rosnące zainteresowanie usługą cloud hostingu, jego ceny stają się również bardziej przystępne dla średniej wielkości stron i sklepów internetowych, a nie jedynie dla największych graczy na rynku.

Jak wybrać hosting?

Wiesz już, jakie rodzaje hostingu są dostępne na rynku. Zatem na co zwrócić szczególną uwagę, wybierając usługi hostingowe od danego dostawy. Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych czynników.

Uptime

Uptime, czyli inaczej dostępność usługi / SLA. Określa, przez ile czasu w skali roku hosting stron działa bezawaryjnie. Na przykład, jeżeli uptime wynosi 95%, to oznacza, że hosting działa min. 347 dni w roku bezawaryjnie. Celuj w hostingodawców, którzy gwarantują min. 99% dostępności w skali roku, inne oferty omijaj szerokim łukiem.

Pojemność i transfer danych

Oznaczają ilość miejsca, które możesz wykorzystać do przechowywani plików (wyrażoną w MB lub GB) oraz ilość danych, które można przesyłać i pobierać z witryny (najczęściej podana w GB). Im większą pojemność i transfer danych oferuje platforma hostingowa, tym lepiej. Bardzo często w rozsądnej cenie można znaleźć oferty z nielimitowaną pojemnością i transferem.

Bezpieczeństwo

Regularne automatyczne backupy, filtry antyspamowe, transparentna polityka prywatności – to minimum, które powinien posiadać dobry hosting stron internetowych. W szczególności zrezygnuj z ofert, które w standardzie nie posiadają automatycznych kopii zapasowych.

Wsparcie techniczne

Przed zakupem jakiegokolwiek hostingu dla strony sprawdź, czy dostawca oferuje możliwość suportu 24/7 czy tylko w dni robocze w wybranych godzinach. Dowiedz się, jaki jest czas reakcji na Twoje zgłoszenie, jakie formy kontaktu wchodzą w skład wykupionej przez Ciebie usługi. Jest to bardzo ważne np. w momencie, gdy serwery będą przeciążone lub będziesz miał problemy techniczne z dostępem do usługi.

Inne czynniki

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, wybierając hosting strony internetowej? Sprawdź, czy dostawca nie nakłada limitów na niektóre usługi, czy nie ma ukrytych kosztów związanych z zakupem pakietu. Dowiedz się, ile kosztuje przedłużenie hostingu o kolejny rok, a także, czy istnieje możliwość podniesienia pakietu, gdy obecny nie będzie wystarczający.

Gdzie wykupić hosting + kody rabatowy

Na polskim rynku istnieją dziesiątki, jak nie setki dostawców usług hostingowych. Naprawdę jest w czym wybierać. Poniżej znajdziesz listę kilku popularnych hostingodawców, których oferta jest rozbudowana i z pewnością znajdziesz w niej coś dla siebie.

  • dhosting – polska firma hostingowa, która oferuje darmową migrację hostingu. Gwarantują SLA na poziomie 99,9%. Z kodem rabatowym smartbees możesz dostać 5% zniżki na usługi hostingowe! SPRAWDŹ!
  • lh.pl – jedna z największych firm hostingowych w Polsce ciesząca się dobrymi opiniami w branży. Posiada serwery w 3 miastach w Polsce oraz jedną z najlepszych ofert pod względem parametrów. Z kodem rabatowym LH-20-211887 możesz obniżyć cenę hostingu, aż o 20%! SPRAWDŹ!
  • nazwa.pl – jeden z najstarszych polskich hostingodawców słynący w branży w szczególności z bezpieczeństwa usług. Oferuje m.in. przystępny cenowo hosting w chmurze,
  • OVHCloud – światowy gigant w branży hostingu stron internetowych. W swojej ofercie posiadając m.in. dedykowane serwery chmurowe.
  • Cyber Folks – dawniej Linux PL. Firma znana m.in. z konkurencyjnych cen i bardzo dobrego wsparcia technicznego.

 

Podsumowanie

Wybór hostingu strony internetowej nie należy do łatwych zadań, jednakże jest kluczowym elementem postawienia strony, sklepu czy aplikacji. Dobrze dobrany hosting gwarantuje ciągłość, szybkość działania i wydajność, a co za tym idzie, zadowolenie użytkowników. Dlatego nie powinieneś oszczędzać na jego zakupie i przede wszystkim myśleć przyszłościowo w kontekście rozwoju swojego biznesu online.

Oceń tekst

Kliknij na gwiazdkę by dodać ocene!

Średnia ocena 5 / 5. Ilość ocen. 1

Dotychczas nikt nie zagłosował. Bądź pierwszy!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, aby dowiedzieć się więcej. Akceptuj Więcej informacji