Operatory wyszukiwania – jak efektywnie wyszukiwać w Google?

0

Wyszukiwarka Google to potężne narzędzie, które umożliwia szybki i skuteczny research informacji. Jednakże niewiele osób wie, że wyniki można zawężać za pomocą operatorów wyszukiwania, tym samym otrzymując niezwykle precyzyjne odpowiedzi na wpisane zapytania. Poznaj sprawdzone sposoby na zaawansowane wyszukiwanie w najpopularniejszej wyszukiwarce na świecie.

Podstawowe wyszukiwanie

Klasyczny sposób wyszukiwania informacji w Google zna chyba każdy, kto choć raz miał styczność z tą wyszukiwarką. Wystarczy wpisać interesujące Cię zapytanie w pasek wyszukiwania i kliknąć przycisk „Szukaj”. W ten sposób otrzymasz listę najlepiej dopasowanych wyników do Twojego zapytania. Jednakże już na tym etapie researchu Google potrafi zaskoczyć, oferując rozwiązania ułatwiające znajdywanie poszukiwanych informacji. Oto kilka z nich.

Kalkulator

Kiedy w pasek wyszukiwania wpiszesz działanie matematyczne, np. „16×18”, Google przeliczy je za Ciebie. Wynik działania będzie widoczny we wbudowanym kalkulatorze wyszukiwarki. W taki sposób otrzymasz wyniki nie tylko prostych, ale także zaawansowanych działań matematycznych, które wykorzystują funkcje, pierwiastki, potęgi itd.
Wyszukiwanie: kalkulator

Pogoda

Chcesz sprawdzić prognozę pogody na najbliższe dni? Google Ci w tym pomoże! Wpisując w pasek wyszukiwania „pogoda (nazwa miasta)”, np. „pogoda Gdańsk”, otrzymasz informacje o pogodzie na kilka najbliższych dni. Informacje te uwzględniają również wilgotność powietrza, wiatr oraz szansę opadów. Wpisując samą frazę „pogoda”, Google poda Ci informacje o pogodzie na podstawie Twojej lokalizacji.
Wyszukiwanie: pogoda

Wynik meczu

Google wychodzi naprzeciw oczekiwaniom fanów sportu. Jeżeli chcesz poznać wynik trwającego lub zakończonego meczu, wpisz w wyszukiwarkę np. nazwy zespołów, które ze sobą grają. Możesz też dodać informację o dyscyplinie, np. gdy masz do czynienia z meczami reprezentacji krajowych. W ten sposób Google wyświetli Ci dane o statusie meczu, jego wyniku, a także może rozszerzyć wyniki, np. o linki do YouTube z podsumowaniem meczu czy harmonogramem kolejnych spotkań.
Wyszukiwanie: wynik meczu

Znaki pomagające w filtrowaniu wyszukiwania

Aby skuteczniej wyszukiwać informacje w Google, bardzo przydatne okażą się operatory. Wśród nich można wyróżnić m.in. znaki specjalne. Użycie każdego operatora powoduje zawężanie wyników wyszukiwania w inny sposób. Kilka przykładów poniżej.

Cudzysłów

Wykorzystanie cudzysłowu gwarantuje otrzymanie wyników wyszukiwania, które uwzględniają konkretną frazę. Na przykład, wpisując „restauracja włoska Toruń”, ukażą Ci się tylko wyniki zawierające ten ciąg słów. Pamiętaj, że wykorzystanie tego operatora wyszukiwania może zbyt mocno zawęzić wyniki, gdyż np. nie obejmuje odmian podanej frazy.

Minus

Zawężanie wyników wyszukiwania można osiągnąć, stosując operator „-”. W ten sposób możesz wykluczyć ze swojego zapytania daną frazę np. słodkie napoje gazowane-Cola. Dzięki temu w wynikach wyszukiwania nie pojawią Ci się pozycje zawierające słowo Cola.

Gwiazdka

Operatory okażą się także przydatne, gdy zapomnisz jakiegoś fragmentu tekstu, cytatu czy piosenki. Postaw wtedy na zastosowanie gwiazdki „*”. Wstaw ją pomiędzy treść zapytania tam, gdzie brakuje Ci jakiegoś fragmentu. Na przykład: Czego oczy * tego sercu nie żal.

Kropka

Kropka zastępuje konkretny znak w zapytaniu. Na przykład Koncert Beaty Kozidrak 201*. Dzięki temu uzyskasz informacje o koncertach Beaty Kozidrak z całej drugiej dekady XXI wieku.

Pionowa kreska (OR)

Pionowa kreska lub słowo OR to stosowane zamiennie operatory wyszukiwania pozwalające znaleźć wyniki, które zawierają pierwsze lub drugie wyrażenie, a także oba wyrażenia jednocześnie. Omawiane operatory będą przydatne, gdy chcesz coś ze sobą porównać, na przykład modele lodówki czy laptopów – opcja nr 1: iphone 12 OR iphone 12pro; opcja nr 2: iphone 12 | iphone 12pro.

Zaawansowane wyszukiwanie w Google

Filtrowanie wyników wyszukiwania umożliwiają nie tylko wyżej wymienione znaki, ale także inne operatory wyszukiwania. Poniżej przedstawiamy listę najczęściej używanych i najbardziej praktycznych komend.

site:

Operator site: okaże się przydatny, gdy chcesz zawęzić wyniki wyszukiwania do konkretnej domeny. W ten sposób wyszukasz interesujące Cię zagadnienie w obrębie wskazanej po komendzie domeny.

Przykład: site:responsywnie.pl html
Operator site

intitle:

Operator wyszukiwania intitle: umożliwia znalezienie stron, które zawierają dane słowo lub słowa kluczowe w tytule.

Przykład: intitle:ile gotować ziemniaki.
Operator intitle

allintitle:

Operatory intitle: i allintitle: działają na podobnej zasadzie, z tą różnicą, że drugi z nich zawęża wyniki do stron, które w tytule posiadają wszystkie wskazane słowa kluczowe.

Przykład: allintitle:ile gotować ziemniaki.

Operator allintitle

inurl:

Ta komenda pozwala otrzymać wyniki, które w adresie url zawierają dane słowo lub słowa kluczowe.

Przykład: inurl:jak prowadzić instagram.

Operator inurl

allinurl:

Ponownie inurl: i allinurl: to zbliżone działaniem operatory, podobnie jak intitle: i allintitle:. Różnica również jest ta sama – dzięki allinurl: zawęzisz wyniki wyszukiwania do tych, które w adresie url mają wszystkie wskazane słowa kluczowe.

Przykład: allinurl:jak prowadzić instagram.

Operator allinurl

cache:

Wyszukiwanie zaawansowane Google pozwala pokazać ostatnią zapisaną kopię wskazanej strony. W tym celu należy użyć komendy cache:. Na przykład po wpisaniu cache:responsywnie.pl, wyświetla się strona z poniższą adnotacją:
Operator cache

define:

Operatory wyszukiwania można wykorzystać do researchu definicji różnych pojęć. Wpisując w pasek wyszukiwarki komendę define:, otrzymasz wyniki w postaci objaśnienia frazy wpisanej po operatorze.

Przykład: define:copywrtiting
Operator define

filetype:

Wyszukiwanie plików w Google jest o wiele prostsze dzięki operatorowi wyszukiwania „filetype:”. Pozwala to zawęzić wyniki wyszukiwania na daną frazę do konkretnych rozszerzeń plików.

Przykład: rozkład pociągów pkp filetype:pdf

Operator filetype

related:

Wyszukiwanie Google z komendą related: umożliwia znalezienie stron powiązanych z domeną wpisaną po operatorze wyszukiwania. W taki sposób możesz znaleźć m.in. linki do mediów społecznościowych danej strony, jak i potencjalnych konkurentów.

Przykład: related:eobuwie.pl.

Operator related

inanchor:

Operatory wyszukiwarki Google mogą być również przydatne przy researchu miejsc do linkowania. Wykorzystując komendę inachor:, przefiltrujesz strony, do których prowadzi link z danym tekstem kotwicy (anchorem).

Przykład: inanchor:szampon dla dzieci
Operator inanchor

O czym jeszcze pamiętać przy wyszukiwaniu operatorami?

Na sam koniec kilka przydatnych wskazówek. Aby operatory wyszukiwania poprawnie działały, nie możesz wstawiać spacji pomiędzy komendę a treść zapytania. Jeżeli tak się stanie – operator nie zadziała. Operatory możesz także ze sobą dowolnie łączyć, otrzymując jeszcze precyzyjniejsze wyniki.

Pamiętaj, że stosowanie operatorów wyszukiwania jest jedną z opcji, aby otrzymać dokładne dopasowanie odpowiedzi na zapytanie. Jaka jest alternatywa? Wyniki możesz filtrować także za pomocą zaawansowanej wyszukiwarki Google. W tym miejscu można dodatkowo zawęzić wyniki wyszukiwania do regionu czy języka.

Oceń tekst

Kliknij na gwiazdkę by dodać ocene!

Średnia ocena 5 / 5. Ilość ocen. 1

Dotychczas nikt nie zagłosował. Bądź pierwszy!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, aby dowiedzieć się więcej. Akceptuj Więcej informacji