Warszawa, 1 czerwca 2023 r., Polska firma finansowa cinkciarz.pl odniosła zwycięstwo w procesie sądowym przeciwko konkurencyjnej firmie Currency One. Sprawa w sądzie trwała blisko 10 lat (została zgłoszona w październiku 2013 r.). Decyzją Sądu Okręgowego w Poznaniu, firma Currency One została zobligowana do zapłaty odszkodowania w wysokości 2,2 mln złotych. Oprócz tego właściciel portali Walutomat i Internetowy Kantor musi złożyć oficjalne przeprosiny oraz zaprzestać bezprawnych działań związanych z wykorzystywaniem nazwy marki cinkciarz.pl. Wyrok jest nieprawomocny.
Spór pomiędzy cinkciarz.pl a Currency One dotyczył używania przez tych drugich fraz (słów kluczowych) związanych bezpośrednio z brandem: „cinkciarz.pl”, „cinkciarz” i inne odmiany. Frazy te były wykorzystywane w reklamie internetowej Google Ads. W ten sposób przedsiębiorstwo Currency One promowało swoje serwisy internetowe.
Poniżej opis nałożonych sankcji:
- Została zasądzona kara 40 tys. złotych, którą Currency One ma wpłacić na wskazany cel społeczny, którym jest Instytut Książki. Jego siedziba znajduje się w Krakowie.
- Currency One zostało zobligowane do zaprzestania używania fraz „cinkciarz.pl”, „cinkciarz” oraz ich odmian w reklamach Google Ads, wyświetlanych na stronach Google oraz na portalach, które wyświetlają reklamy Google.
- Na rzecz właścicieli serwisu cinkciarz.pl została zasądzona kara ponad 2 milionów złotych plus odsetki oraz zwrot większości kosztów sądowych.
- Przedsiębiorstwo Currency One zostało zobligowane do opublikowania na swoich stronach internetowych walutomat.pl i internetowykantor.pl przeprosin. Oświadczenie powinno pozostać na łamach serwisów nieprzerwanie przez miesiąc.
Cinkciarz.pl, znany na rynku jako lider w dziedzinie usług walutowych i transakcji międzynarodowych, wyraził swoje zadowolenie z rozstrzygnięcia sprawy. Warto wspomnieć, że Currency One walczyło z portalem cinkciarz.pl na kilku frontach. Równoległe procesy były toczone w NSA oraz przed Trybunałem Sprawiedliwości UE. Główną linią obrony pozwanej firmy było to, że fraza „cinkciarz” (ze względu na swoje znaczenie i skojarzenia z wymianą walut) nie może być traktowana jak znak towarowy.
Właściciel portalu cinkciarz.pl, Marcin Pióro, zapowiada apelację i walkę o wyższe odszkodowanie.
W reakcji na decyzję sądu, przedstawiciele Currency One wyrazili swoje rozczarowanie i zaznaczyli, że będą rozważać możliwość odwołania się od wyroku. Władze spółki utrzymują, że nie mają nic wspólnego z wydarzeniami z lat 2011-2013 (tego okresu dotyczy proces). W tamtych latach serwisy internetowe internetowykantor.pl i walutomat.pl były osobnymi podmiotami i miały różnych właścicieli. Sytuacja zmieniła się w 2018 roku. Oba serwisy zostały połączone i mają jeden zarząd.
Proces sądowy pomiędzy cinkciarz.pl a Currency One przyciągnął uwagę branży finansowej i prawniczej, ale przede wszystkim marketingowej. Oba przedsiębiorstwa są znane z innowacyjności i konkurencyjności na rynku, a ich starcie w sądzie stanowiło ważny test dla przepisów dotyczących praw.
Wynik tego procesu jest nie tylko korzystny dla cinkciarz.pl, ale również może wpłynąć na kształtowanie przyszłych precedensów prawnych w dziedzinie reklamy kontekstowej w systemie Google Ads.